Gıda Hattı

PDD Başkanı Yetiş: Pirinç Yemeyelim Şeklindeki Boykot Çağrılarını Doğru Bulmuyoruz

25 Nisan 2008, 17:54
Paylaş

YILLIK 550 bin bin ton pirinç tüketiminin gerçekleştiği Türkiye'de fiyatlardaki artış sonucunda son 20 günde birinci elden pirinç satışlarında yüzde 70 oranında düşüş olduğunu söyleyen Pirinç Değirmencileri Derneği (FDD) Başkanı Turgay Yetiş, "Tam olarak ölçemesek de, bunun rafa, yani tüketicinin tüketimine daha da yüksek oranda yansıdığını düşünüyoruz. Stoğun 50-60 bin tonluk büyük bölümü toptancıya geçti" diye konuştu.

Toptan ve perakende sektörünün talebine kesintisiz cevap vererek satışlarını sürdürdüklerine dikkat çeken Yetiş, Tarım Bakanı Mehdi Eker'in 3 gün pirinç tüketmeyin çağrısını da doğru bulmadığını söyleyerek "2008'de yılında fiyatı 1.6 YTL olan çeltikte artık 75 kuruş gibi fiyatları görmek zor" dedi. Üreticilerden çıkan pirincin fiyatının 2,3 ile 2.4 YTL arasında değiştiğini belirten Yetiş, şöyle konuştu: "Aynı pirincin fiyatı piyasada 8-8.5 YTL'lere kadar çıkıyor. Perakendede marketlerin ne yaptığına bakmak lazım. Bizim fiyat artışımız 1.5 YTL'den 2.3 YTL'lere çıktı, ama raflardaki rakam farklı bir seyir izliyor. Tabii ki tedbir almak lazım. Prim sistemi 90 kuruşa yükseldi. Primde artış bekliyoruz."

Biga, Çatalca, Karacabey gibi bazı bölgelerde çeltik ekiminin su olmadığı gerekçesiyle yasaklandığını da belirten Yetiş, onlarla da mücadele etmeleri gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin aldığı mallar dünya piyasalarının bugünkü etkileşiminden önce alınmış mallar. Ufak tefek artış olabilir ama astronomik şeyler beklemiyoruz" diye konuştu. TMO'nun sattığı çeltiğin Türkiye'nin sadece 12 günlük ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğunu belirten Yetiş, "Onların mallarının çoğu işlendi. TMO'ya aynı fiyatlardan malları geri iade edeceğiz ki elinde mal olsun. Türkiye'de yeni mal çıkana kadar ihtiyacı karşılayacak arz var. Tarım Bakanlığı'nın sıfır vergi ile ithalata izin vermesi hem bizi, hem de üreticileri batırır. Bizim ödediğimiz vergi yüzde 45." Türkiye'nin toplam tüketimi olan 550–600 bin ton pirincin üçte l'ini ithal ettiğini, bunun da yüzde 80'ini ABD ve Mısır'dan aldığım söyleyen Yetiş, şöyle konuştu: "Türkiye'de kişi başına pirinç tüketimi 8 kilo. 2007'de Türkiye'nin toplam pirinç ithalatı 188 bin 521 ton, üretimi 388 bin 800 ton oldu." Gübre'ye iki kat ödeyip bir de sıra bekliyoruz PİRİNÇ fiyatlarındaki artışta maliyet artışının da büyük rol oynadığını belirten Turgay Yetiş, şunları söyledi: "Gübrenin fiyatı yüzde 100 arttı. Üstelik parayı versek de bir de sıra bekliyoruz, Petrol fiyatları arttı. İşçilik yükseldi, TMO görevi gereği her yıl üreticiden çeltik almayı sürdürüyor. Serbest ekonomide müdahale sistemi olmaması gerekiyor."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.