Gıda Hattı

PDD Başkanı Yetiş: "Bugün Konuşup Spekülasyon Yaratanlar, 5 Yıldır Neredeydi?"

18 Nisan 2008, 14:37
Paylaş

Günlerdir, ülke gündemini meşgul eden pirinç fiyatlarındaki artış konusu ve son dönem piyasalarda yaşananlar nedeniyle, uzun süredir açıklama yapmayan Pirinç Değirmencileri Derneği (PDD)Başkanı Turgay Yetiş, sonunda patladı. Bugün çok sert bir açıklama yayınlayan Yetiş; “Bu dönemde perakende sektörü, bizden aldığı eski fiyatlı pirince zam yapmış ve tüketiciye 7–8 YTL/ kg gibi yüksek fiyatlarla pirinci satmışlardır. Eğer ortada spekülatör aranıyorsa oraya bakılmalıdır” dedi.

Açıklamasında, son 5 yıldır pirinç fiyatlarında hiçbir artış yaşanmadığını, üreticinin ve Pirinç Değirmencileri Derneği üyesi fabrikaların ise son 5 yıldır zararına çalıştıklarına dikkat çeken Yetiş; “Bugün konuşanlar 5 senedir neredeydiler?” diye sordu.

Bugün itibarıyla ülkemizde, hasada kadar olan dönemde ihtiyaç stokunun mevcut olduğunu belirten PDD Başkanı; “Stoklarımız yeterli ve eksiğimiz yok. Bu nedenle paniğe de gerek yok. Bu panik nereden kaynaklanıyor anlayamıyoruz. Şu anda Derneğimize ait fabrikalar TMO’ya ait pirinci hiçbir ücret almadan, halkımıza sunulmak üzere ÜCRETSİZ olarak işlemektedir. Fabrikalarımızın büyük bir bölümü ellerindeki pirinci eski fiyatlardan satmış ve müşteriye olan teslimatlarda hiçbir aksama olmamıştır” dedi.

“Bu dönemde perakende sektörü, bizden aldığı eski fiyatlı pirince zam yapmış ve tüketiciye 7–8 YTL/ kg gibi yüksek fiyatlarla pirinci satmışlardır. Eğer ortada spekülatör aranıyorsa oraya bakılmalıdır” diyerek açıklamasına devam eden Turgay Yetiş; son zamanlarda, piyasalarda olan gelişmelerin, konu ile ilişkisi olan olmayan herkesin Pirinç Piyasası hakkında yorum yapmasından kaynaklandığını belirtti.

“Bu konuda en yetkili kuruluşlar, başta TMO olmak üzere Pirinç Değirmencileri Derneğidir. PDD, gıda konusunda ülkemizdeki en büyük sivil toplum kuruluşu olan TGDF’nin de (Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu) üyesidir. Halkımıza sağlıklı ve güvenilir gıdayı en ucuza temin etmek gibi bir misyonu olan bir Federasyonun üyesi olarak, son dönemde pirinç fiyatlarının, bizlerin, yani PDD üyesi olan pirinç fabrikalarının isteği ile arttığını söylemek çok yanlış olur” diyen Yetiş; hiç kimsenin sektörleriyle ilgili spekülasyon yapmaya hakkı olmadığının altını çizdi.

Bugünlerde tüm dünyada çok konuşulan Pirinç hakkındaki sorunların ana sebeplerini şöyle sıraladı: Dünya piyasalarında birçok ülkenin ihracatını kapatması; Dünya Pirinç borsalarında Finans sektörlerinin yaptığı spekülatif hareketler; Türkiye’ye ihracat yapan ülkelerdeki üretim sorunları ve son olarak Mısır hükümetinin Pirinç ihracatını Eylül sonuna kadar durdurması.

PDD Başkanı Yetiş, açıklamasına şöyle devam etti: “Dünya piyasalarında tüm temel tarım ürünlerinde %100’e yakın artışlar gerçekleşti. Pirinçte bu zincirin bir halkasıdır. Üreticimiz son 5 yıldan beri ezilmiş, bitmiştir. Türkiye’de üretimi desteklemek ve kendimize yeten bir ülke olmak istiyorsak, Dünyaya entegre olmamız gerekir. Şu anda üreticiler tarafından çok geniş çaplı bir üretim planlaması yapılıyor. Üretimi arttırmak için geniş çaplı çalışmalar da devam ediyor. Zaten son 3 yıldır gerçekleşen bu çalışmalar sonucunda, üretimin tüketimi karşılama oranı 1/3’ten 2/3 ye yükseldi. Dolayısı ile paniğe gerek yok. Ülkemizde hasat dönemine yetecek kadar pirinç stokumuz mevcuttur ve hiçbir sıkıntı yoktur.

Bu nedenle, piyasa hakkında bilgisi olmayanların pirinç üzerine konuşmamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü esas spekülasyonu bu kişiler yaratmaktadırlar”.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.