AramaArama
Gıda Hattı

PCR testi zorunlu mu? PCR testi ücretli mi?

27 Ağustos 2021, 16:23
Paylaş
PCR testi zorunlu mu? PCR testi ücretli mi?
PCR testi zorunlu mu? PCR testi ücretli mi? Koronavirüsün tespitinde kullanılan PCR testleri, yüz yüze eğitim için neredeyse zorunlu hale geldi. Aşı olmayanlar düzenli olarak PCR testi olacak.

PCR testi zorunlu mu? PCR testi ücretli mi? Koronavirüsün tespitinde kullanılan PCR testleri, yüz yüze eğitim için neredeyse zorunlu hale geldi. Aşı olmayanlar düzenli olarak PCR testi olacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından, korona şüphesi olan kişilerin tespitinde kullanılan PCR testleri hakkında yeni gelişme yaşanıyor. Okulların açılmasıyla birlikte okul çalışanları, öğretmen ve öğrencilerden aşı olmayanlar düzenli PCR testi yaptıracak. Peki, PCT testi ücretli mi, ücretsiz mi?

PCR testi nedir?

PCR testi, polimeraz zincir reaksiyonu ya da kısaca PCR adı verilen bir laboratuvar tekniği kullanarak alınan örneklerde virüsün genetik materyalinin bulunup bulunmadığını tespit eder. Söz konusu genetik materyal virüsün RNA parçalardır. Diğer testlerin aksine vücudun normalde ürettiği antikorları değil de, virüsün doğrudan varlığını saptamaya yönelik bir testtir. Bu sebeple alınan örnekte virüsün varlığının bulunması gereklidir.

PCR testi nasıl yapılır?

Hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur. Antikor testi kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

PCR testi zorunlu mu?

Kabine ardından Erdoğan açıklamalarda bulunarak, ''Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa pcr testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarından düzenli pcr testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız. Tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafede bu kurallara riayet özellikle bizim sağlığımızın temel esasıdır.'' ifadelerine yer verdi.

PCR testi ücretli mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu tutulacak PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağını ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.