Gıda Hattı

Pazartesi sendromu kalp hastalığını tetikleyebilir

18 Eylül 2016, 10:22
Paylaş
Pazartesi sendromu kalp hastalığını tetikleyebilir

Hafta sonu tatilinden çıkıp işbaşı yapmak çoğu kişi için can sıkıcıdır. Ancak uzmanlara göre bu hafife alınması gereken bir durum değil, hatta sıkıntı şiddetli düzeydeyse tedavi görmek şart. Çünkü pazartesi sendromu, kalp-damar hastalıklarına bile yol açabilir.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erol Özmen, "pazartesi sendromu" olarak bilinen sorunun sürekli ve şiddetli yaşanması halinde depresyona ve anksiyeteye yol açabileceğini, hatta kalp damar hastalıklarını tetikleyebileceğini belirtti.

Pazartesi sendromunun bir hastalık değil ruhsal bir sorun olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Özmen, "çalışanların sürekli konuştuğu, hatta cuma gününden itibaren konuşulmaya başlanan bir konu bu. Burada aslında bir stres yaşanıyor. İşe veya okula gitmekle ilgili olarak pazar sabahından başlayan ve pazar gecesi şiddetlenen, pazartesi günü ise işe gitmeyle sönmeye başlayan fakat gün boyu devam eden bir stres hali. Pazartesi sendromu bir strestir" dedi.

Sendromun pazar günü sabahtan başlayan, gerginlik, keyifsizlik, kolay sinirlenme, uyku sorunları, keyif alamama gibi durumlarla ortaya çıktığını vurgulayan Özmen, çoğu insanın bu sendromu sıklıkla yaşadığını ama  doktora başvurulacak bir durum olarak değerlendirmediğini, ancak devam eden bir sendrom varsa mutlaka uzmana başvurulması gerektiğini söyledi.

calisan-stres-kadin-gidahatti

Depresyona yatkın bireylerde daha sık görülebilir

Kişilik özelliği olarak kaygılı olan ve depresyona yatkın kişilerde bu sendromun daha sık görülebildiğine işaret eden Prof. Dr. Özmen, Türkiye'de çalışanların yaklaşık yarısında bu sendromun görüldüğünün tahmin edildiğini belirterek, kişinin işinden kaynaklı sorunların da bu sendromu tetiklediğini kaydetti.

İş yerinde yaşanan sorunlar veya iş ortamındaki sürekli stres ortamının bu sendromu artırabileceğini dile getiren Özmen, bu sendromu çok sık ve şiddetli yaşayan insanların mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekiğine dikkat çekti.

stress

'Stres faktörlerini hayatınızdan çıkarın'

Özmen, pazartesi sendromu yaşayan kişilere şu tavsiyelerde bulundu: "Yaşadıkları ortamı, iş yerini iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Stres yaratan faktörler varsa bunların giderilmesi için çaba harcanmalı. İkincisi de kendi kişilik yapılarını gözden geçirmeliler. Bazı insanlar kaygılanmaya yatkındırlar. Kaygılanmaya yatkın olan insanlar bu özelliklerini aşamazlarsa pazartesi sendromunu yaşamaya yatkın olurlar. Bir uzmandan destek almalılar. İnsanı rahatsız eden bu sendrom yararlı sonuçlar da ortaya koyabilir. Stresler doğru bir şekilde aşıldığı zaman kişiyi ruhsal açıdan daha olgun bir düzeye getirir ve mutlu olmasını sağlar."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.