Gıda Hattı

Patates nasıl yetiştirilir? Patates nerede yetişir? Patatesin faydaları nelerdir?

4 Kasım 2021, 13:58
Paylaş
Patates nasıl yetiştirilir? Patates nerede yetişir? Patatesin faydaları nelerdir?
Patates nasıl yetiştirilir? Patates nerede yetişir? Patatesin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Patates hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Patates nasıl yetiştirilir? Patates nerede yetişir? Patatesin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Patates hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Patates nasıl yetiştirilir?

Patates ekebilmek için verimli toprak gereklidir. Patates yetiştiriciliğinde toprak tipi ve iklim şartları son derece önemlidir. Patatesin birden çok çeşitleri bulunur. Patates çeşidine göre de toprak değişiklik gösterir.

Ardından da küçük olan patateslerden tohumlar oluşturulabilir. Yani oluşan patatesler toplandığı zaman küçük olan patatesleri ertesi yıl tekrar ekim için kullanabilirsiniz. Patateslerin bu süre zarfında üstünde filizlenmeler oluşmaya başlayacaktır. Bu filizlenen kısımlar üst tarafa gelerek patates tohumları ekilmelidir.

Açılan çukurların araları 20 - 25 cm aralıklı olmalıdır. Sıralı şekilde dizilen patateslerin üzerini örtecek kadar ince bir toprak olması önemlidir. Patatesler bol su isteyen bir bitki çeşididir. Yapraklarının rengi koyulaştıkça su ister. Fazla su ise yaprakları sarartır. O zamanda sulama işlemi kesilmelidir. Gübresi büyüdüğü zaman verilmelidir. Çiftlik gübresi sevmeyen bir bitki olduğu için keçi gübresi, koyun gübresi kullanılmalıdır. Gübreyi suyla karıştırılarak vermek gerekir. Yaprakları iyice sararıp, solduğunda patatesleriniz olmuş demektir. Artık hasat işlemi yapılır.

Patates yetiştiriciliği zor bir iş değildir. Önemli olan su vermeyi iyi ayarlamaktır. Ne çok fazla ne de az verilmemesi gerekir. Bunun için damlama sistemleri kullanmakta büyük fayda vardır. Çünkü tazyikli verilen suyla damla damla verilen su arasında fark bulunmaktadır. Çok fazla verilen suyla patateslere zarar da verilebilmektedir. Bunun beraberinde yapraklardan da anlaşılır. Yaprağın rengi koyu yeşil ise bitkinin su istediği anlaşılır. Yaprak sararır ise bu sefer de suyu çok fazla vermiş olduğu anlaşılmalı ve açık yeşil renk olmasına özen gösterilmelidir.

Patates hangi bölgede yetişir?

Türkiye'de hemen hemen her bölgede patates yetiştirilmektedir. İç Anadolu bölgesi en popüler alanı olarak sayılır. Niğde ve Nevşehir en bilindik şehirlerdir. Konya, Afyonkarahisar, Kayseri, İzmir, Sakarya, Trabzon, Erzurum gibi illeri sıralamak mümkündür. Bu iller dışında da patates yetiştiriciliği olmaktadır. Patatesin en meşhur olduğu iller ise Afyonkarahisar - İzmir (Ödemiş) olarak bilinmektedir. Patatesin türüne göre de bu değişmektedir. Türkiye'de en iyi patatesler ise Niğde'nin Konaklı ilçesinde yetişmektedir.

Patates hangi mevsimde yetişir?

Patatesin ekme zamanı İlkbahar aylarıdır. Toprak ısısı 8-10 derece olduğu zaman, donların sona erdiği zaman yani Şubat Mart ayları arasında ekilmelidir.

Patatesin faydaları nelerdir?

Patates besin olarak tüketildiğinde yararlı olduğu gibi çiğ patates ile yapılan kürlerde cilt ve saçlar için yararlı olmaktadır. Patates potasyum bakımından zengin bir içeriğe sahip olması sayesinde mide gazlarına karşı yararlıdır. Sindirimi kolaylaştırarak bağırsaklara yararlı olmaktadır. Patates haşlanarak suyu içilmesi pek çok rahatsızlığı önlemede yararlı olmaktadır. Haşlanmış patates suyu özellikle bağışıklığı güçlendirmeye fayda vermektedir.

Patates vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım etmektedir. Magnezyum ve çinko içermektedir. Patates taze bir biçimde rendelenerek suyu çıkarıldıktan sonra cilt için tonik görevi görerek cilt yaşlanmasına cilt kırışıklıklarına iyi geldiği gibi cilt lekelerini de azaltarak beyazlaştırmaktadır. Taze patates suyu saçlar için de yararlı olmaktadır. Patates mide için rahatlatıcı ve düzenleyici bir etki sağlayarak mide asidini dengelemektedir. Patates tüketmek vücudu zehirli maddelerden arındırarak kanı temizlemeye yararlı olmaktadır.

Patates özellikle sindirim sistemini düzene koyduğu için tüm vücuda rahatlık veren bir besindir. Patates tüketmek kaygı ve endişeyi azaltarak kişinin kendisini iyi hissetmesine fayda vermektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.