Gıda Hattı

Parlamento Şarap Rejimini Sulandırıyor

23 Kasım 2007, 15:38
Paylaş

Avrupa Parlamentosu (AP) Ziraat Komitesi Komisyon’un Avrupa şarap sektörünün elden geçirilmesi yönünde hazırladığı teklifle ilgili bir raporu kabul ederek tartışmalara sebep olan asmaların sökülmesi, şekerlendirme, kaynak ve etiketleme gibi tedbirleri içeren taslakların çoğunda uzlaşma yollarının aranması önerisinde bulundu.

21 Kasımda Ziraat Komitesinde varılan mutabakatla 11–12 Aralık günlerinde toplanacak genel kurulda oy çoğunluğunun aranmasına da karar verildi. 895 değişiklikle ilgili oylama maratonu sonrasında komite raporu yedi aleyhte ve 31 kabul oyuyla onaylanmış oldu.Sicilya adasının şarapçılıkla ünlü Messina bölgesinden muhafazakâr raportör Giuseppe Castiglione taraflar arasında uzlaşı ararken “güçlüklerle” karşılaştığının altını çizdi.AB Tarım Komiseri Mariann Fischer Boel’ün teklif ettiği üzerinde en fazla tartışılan maddelerden biri olan bağ askılarının sökülmesi konusunda AP üyeleri üretimden çekilmek isteyen şarap üreticilerinin beş yıl için aldıkları devlet yardımlarının süresinin üç yıla indirilmesi yönünde oy kullandı.

Komite yeni şarap üretim uygulamalarına ilişkin yetki devrinin üye ülkelerden Komisyon’a transferiyle ilgili Komisyon teklifini ise reddetti. Bazı ülkelerde düşük kaliteli şaraplara uygulanan ancak diğerlerinde yasak olan şarapların şekerlendirilmesi işlemini men eden Komisyon planları için de olumsuz oy kullanıldı.

AP vekilleri üretim fazlasının sanayi alkolüne damıtılması için devlet yardımlarının devamı yönünde hareket ederek Komisyon’un daha kaliteli şarap üretimi için en etkin teşviklerden biri olduğunu düşüncesini etkisiz kılmış oldular. Avrupalı vekiller ayrıca çevresel nedenlerle üzüm posası gibi yan ürünlerin ticari alkole damıtılması yükümlülüğü lehinde karar verdiler.“Kaynağın korunumu” (PDO) ve “Coğrafi izlerin korunumu” (PGI) altında her şarabın kendi üretildiği bölgede bağların yetiştirilmesi, işlenmesi, arıtılması ve şişelenmesine ilişkin katı etiketleme kuralları vekillerce desteklendi.

Oylama sonrasında Sosyalist Grup gölge raportörü Yunanlı vekil Katerina Batzeli en az raportör kadar memnun olduğunu söyledi. “Bugün Parlamento’ya sunulan teklifle daha kaliteli ve rekabetçi Avrupa şarapları üretilecektir. ”www.euractiv.com.tr/22 Kasım 2007-11-22

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.