Gıda Hattı

Parkinson hastalığına neden olan beyin hücreleri bulundu!

24 Mayıs 2022, 12:32
Paylaş
Parkinson hastalığına neden olan beyin hücreleri bulundu!

Parkinson hastalığında ölen beyin hücrelerinin alt tipi, tek tek hücrelerde hangi genlerin aktif olduğunu tanımlayabilen yeni bir teknik kullanılarak ortaya koyuldu.

Titreme ve hareket etmede zorluklarla sonuçlanan ilerleyici bir durum olan Parkinson hastalığının, beynin substantia nigra adı verilen kısmındaki hücrelerin kademeli ölümü ile bağlantılı olduğunu biliyoruz. İlgili hücreler, hareketi kontrol etmede rol oynayan dopamin adı verilen bir sinyal kimyasalı üretiyorlar. Ancak bu hücrelerin kimlikleri belirsizdi.

Harvard Broad Enstitüsü'nden Evan Macosko, Parkinson hastalığına yönelik ilaçlar dopamini çeşitli şekillerde artırıyor, ancak etkileri zamanla azalma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle Parkinson hastalığına karşı daha iyi tedavi stratejilerine ihtiyaç var" diyor.

Macosko'nun ekibi, Parkinson hastası olmayan ve beyinlerini ölümden sonra araştırma için bağışlamayı kabul eden sekiz kişinin substantia nigra hücrelerini inceledi.

Bu keşif yeni tedavi stratejileri için de fikir verebilir

Araştırmacılar, tek hücreli RNA dizilimi adı verilen ve bir doku içindeki hücrelerin, hangi genlerin aktif olduğunu ve protein ürettiğini görmek için ayrı ayrı analiz edilmesini sağlayan nispeten yeni bir teknik kullandılar. Substantia nigra içinde 10 farklı dopamin üreten hücre alt tipi olduğunu buldular.

Daha sonra araştırmacılar, aynı tekniği, Parkinson ya da Lewy vücut demansı adı verilen benzer bir hastalıktan ölen 10 kişinin beyinlerinde kullandılar. Beyin hücrelerinin alt tiplerinden sadece birinin sayıca azaldığını buldular, bu da bu alt tipteki birçok hücrenin insanlar yaşarken öldüğünü düşündürdü.

Sağlıklı bir yetişkin beyninde bu hücrelerden yaklaşık 100.000 adet bulunuyor. Macosko, "Bu çok geniş bir alt küme" diyor. "Samanlıkta iğne aramak gibiydi." diye ekliyor.

Bulgular, Parkinson'un nedenlerinin daha iyi anlaşılmasına ve potansiyel tedavilerin değerlendirilmesine yol açacağını söylüyor. Hücreler mikroskopta büyütülürse ve detayları ortaya koyulursa bu hastalığın tedavisi için de fikir sağlayabilir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.