AramaArama
Gıda Hattı

Paralı poşet için plastikçilerden tartışma yaratacak öneri!

24 Ekim 2017, 17:42
Paylaş
Paralı poşet için plastikçilerden tartışma yaratacak öneri!

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, 2019 yılından itibaren plastik poşetlerin marketlerde parayla satılmasından elde edilecek gelirin süpermarketlere gitmesinin yanlış olduğunu, bu paraların kurulacak bir çevre fonuna aktarılması gerektiğini söyledi. 

Günümüzün rekabetçi piyasa koşullarında ambalajın önemi her geçen gün artıyor. Ambalaj ürünü dış etkenlerden koruyarak hijyenik koşullarda taşınması ve saklanmasını sağlarken, raf ömrünü uzatıyor. Tüketicilerin satın alma kararında da ambalaj başrolde yer alıyor.

ambalajlar-gidahattiUluslararası Ambalaj Teknolojileri Kongresi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), bu yıl dördüncü kez düzenlediği Uluslararası Ambalaj Teknolojileri Kongresi ile yaklaşık 20 milyar dolarlık üretime ulaşan ambalaj sektöründeki son gelişmeleri gündeme taşıdı. Kongrede; temizlik ve kişisel bakım ürünlerinden gıdaya, tekstilden elektronik ürünlere kadar birçok sektörün dahil olduğu 'Tüketici Ürünlerinde Ambalajlar' tüm boyutlarıyla ele alındı.

ambalaj-teknolojileri-kongresi-2017-gidahattiAmbalaj sektörünün tüm taraflarını buluşturan kongre kapsamında, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen 'Ambalajda Yeni Trendler' paneline, Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD) Başkanı Fahri Özer, TOBB Türkiye Ambalaj Sanayi Meclisi Başkanı Mustafa Tacir, Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) Başkanı Osman Acun konuşmacı olarak katıldı. Panelde, tasarım ve markalaşma sürecinde ambalajın önemi ve inovatif trendler hakkında merak edilenler konuşuldu.

pagev-ambalaj-teknolojileri-kongresi-2017-gidahatti“Plastik sektörü, lokomotif endüstrilerden biri”

Türkiye plastik sektörünün, ülkemizin lokomotif endüstrilerinden biri olduğunun altını çizen PAGEV Başkanı Eroğlu, "Dünya ile yarıştığı endüstrilerden biridir. Avrupa'nın en büyük 2'nci plastik endüstrisi Türkiye'dir. Almanya birinci, Türkiye ikinci. 5 sene içinde her sene bir Avrupalı rakibimizi geçerek ikinciliğe kadar yükseldik. Hedefimiz, ciddi çalışmaya devam ederek birinciliği almak. Dünyada da 6'ncıyız. Ambalaj sektörü, plastiğin en önemli, en hızlı büyüdüğü ve dinamosu olan sektör" dedi.

3.8 milyar dolar ihracat

Ambalajın ülkelerin gelişmişliğinin bir sembolü olduğunu vurgulayan Yavuz Eroğlu, şöyle devam etti:

“Ülkemizde ambalaj sektörü 20 milyar dolarlık bir büyüklüğe geldi. 3.8 milyar dolarlık kısmını ihracat oluşturuyor. İhracat, kalite ihtiyaçları yüksek olan ülkelere yapılıyor. Ülkemizde bu konuda büyük sanayi mevcut. Türkiye'de üretilen ambalajın aşağı-yukarı yüzde 65'lik bölümü plastik ambalajlardan oluşuyor.  Plastik, diğer malzemelere göre ambalaj konusunda en hızlı büyüyen malzeme. Elektronik sektörüne giden plastik malzemeler, inşaat sektörüne giden boru gibi ürünleri göz önüne aldığımızda, sektörde plastik ambalaj ürünü yüzde 40'lık payı alıyor. Kongre, hem plastik sektörü hem de yüzde 65'lik payı ile ambalaj sektörü için çok önemli.”

yavuz-eroglu-ambalaj-teknolojileri-kongresi-gidahatti“Ambalajlar gıdaları koruyor, ömrünü uzatıyor”

“Ambalajın en önemli yanlarından biri de ürünü sarıp sarmalayıp müşteriye sunmasıdır” diyen Eroğlu, "Gündeme giren yeni bir konu, meyve ve sebzelerin raflarda muhakkak ambalajlı satılması. Çok iyi biliyoruz ki, dünyada açlığın had safhada olmasının nedenlerinden birisi de gıdaların doğru ambalajlanmamış olması. Ambalaj sektörü sanayi ve ekonominin önemli işlevini yerine getirirken, gıdaların korunmasını sağlayarak insanlara hizmet ediyor. Gelişmiş ülkelerde açlık yokken, başka ülkeler insanlar gıdaya ulaşmakta sorun yaşıyorlar. Ambalajların en önemli özelliği gıdaları korumaları ve ömrünü arttırmaları” şeklinde konuştu.

"Esas sorun, alıveriş poşetlerinin çevreye atılması"

Alıveriş poşetlerinin 2019 yılından sonra yasaklanması ile ilgili konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştüklerini hatırlatan PAGEV Başkanı Eroğlu, şunları kaydetti:

“Bunun yasaklanma şeklinde olmayacağı, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile müzakereleri kapsamında bir çalışma olduğu bize iletildi.

Sektör olarak şöyle düşünüyoruz; alıveriş poşetlerinin çıkış sebebi plastikçilerin para kazanması değil, alıveriş poşetleri ihtiyacı karşılıyor. Markete gittiğimizde 10 gramlık malzeme ile 10 kilogramlık ürünü taşıyarak bize hizmet ediyor. Bunu bize ücretsiz sunuyorlar, çünkü fiyatı çok ucuz.

Poşetlerin diğer özellikleri gıdayı korumak, yağışlarda ıslanmaması, üzerinde bakteri tutmaması. İşimizi gören ürünler diye kullanıyoruz, esas amacı bu. Bu sene meyve ve sebzenin korunacağıyla alakalı yeni düzenlemelerle, hepsi ambalaja girsin istedik. Gıdayı korumak için bu kadar çalışırken, gıdayı korumaya yarayan bir ürünü yasaklamayı düşünmek bana göre kendi içinde çok ciddi çelişki. Esas sorun plastik alıveriş poşetlerinin çevreye atılması. Bu odaklanmamız gereken bir konu. Bu konuda bilinçlenirsek gerçek bir çözüme ulaşacağız.”

plastik-poset-gidahatti“Poşet parasıyla çevre fonu kurulsun”

Poşetlerin paralı olması ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Yavuz Eroğlu, "Poşetlerin paralı yapılması, eğer gerçekten çevresel kaygılar ve bunun doğru olacağı yönünde bir fikirse şunu anlayamıyoruz; tüketicinin poşete ödeyeceği bedelin süpermarkete gitmesi yanlış diye düşünüyorum. Tüketici çevreyi korumak için cebinden para verecek, vereceği para AVM'nin ya da süpermarketin karı olacak. Bu doğru değil. Olması gereken, bunun için bir çevre fonu kurmak. Bilinçlendirme çalışmaları yaparak ilerleyebileceğimiz düşünüyorum. Herkesin bilinçli olduğu toplumda bu tür yasaklamalara ihtiyaç kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.