Gıda Hattı

Papaya nasıl yetiştirilir? Papaya nerede yetişir? Papayanın faydaları nelerdir?

18 Ekim 2021, 15:56
Paylaş
Papaya nasıl yetiştirilir? Papaya nerede yetişir? Papayanın faydaları nelerdir?
Papaya nasıl yetiştirilir? Papaya nerede yetişir? Papayanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Papaya hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Papaya nasıl yetiştirilir? Papaya nerede yetişir? Papayanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Papaya hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Papaya nasıl yetiştirilir?

Erik çekirdeğinin içerisinde bulunan tohumun çıkarılması gereklidir. Bu işlemi yapmak için pense, çekiç gibi araçlardan yararlanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gerekli olan durum ise tohumun zarar görmemesidir.

Çıkartılan çekirdekleri iki tane havlu kağıt arasına aralıklı olarak yerleştirin. Sprey şişesine koyduğunuz suyla hafifçe nemlendirin. Bu işlem uygulanırken havlu kağıtta kuru bölge kalmamalıdır.

Hazırladığınız çekirdekleri buzdolabı içine hava almamasına dikkat ederek yerleştirin.

Çimlenmeye bırakılan çekirdekler direk olarak güneş ışığına ve neme maruz kalmamalıdır. İçerisinde süt bulunan veya sıvı miktarı fazla olan çekirdeklerin çürümesi engellenmiş olur. Bu nedenle hazırladığınız çekirdekleri, buzdolabınızın sıfır santigrat derecelik olan bölümünde bir hafta muhafaza edebilirsiniz.

Filizlenmiş olan çekirdeklerinizi toprağa, filizlenen olan kısmın üstte kalmasını sağlayacak şekilde ekim yapabilir ve can suyunu ekleyebilirsiniz.

Papaya hangi bölgede yetişir?

Ege, Marmara ve Akdeniz'in bütün illerinde erik yetiştirmek mümkündür. Can eriği, papaz eriği, tatlı üryani eriği ve mürdüm eriği, en tanınmış erik çeşitlerindendir. Doğu Anadolu bölgesinde yüksek yaylalar ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kurak bölümler hariç, her yerde yetiştirmek mümkündür.

Papaya hangi mevsimde yetişir?

Erikler olgunluk durumuna ve bulundukları konuma göre farklı tarihlerde çıkmaktadır. Nisan ayının ortasında yetişmeye başlayan erikler Eylül ayının sonuna kadar pazarlarda yer alabilmektedir.

Papayanın faydaları nelerdir?

 • Yeşil erik organik asit içeriği yüksek olan bir meyve. Tüm bu organik asitler vücudun alkali tutulmasına yardımcı olur.
 • Sitrik asit vücuttaki laktik asidi etkisiz hale getirebilir, bu sayede yorgunluğu önler.
 • Yoğurt, ayran, peynir gibi süt ürünleriyle tüketilmesi halinde kalsiyum emilimini artırır, diş ve kemik sağlığını destekler.
 • Yumurta, et, balık, hindi gibi protein ağırlıklı besinlerle beraber tüketildiğinde bu besinlerin asit etkisini azaltır ve nötralizasyonu destekler. Bu sayede metabolizma da destekleneceğinden kilogram verme süreçlerini olumlu etkiler.
 • Uygun bir kalsiyum/fosfor oranına sahip. Üstelik kalsiyum emilimini artıran maddeler de içerdiği için; çocuk ve yaşlı beslenmesinde yer alması gerekli olan örnek bir besin.
 • Çözünebilir lif açısından zengin bir besin. Bu sayede hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık problemini önlemeye ve çözmeye yardımcı olur.
 • Düzenli kütür kütür yeşil erik yemek diş etlerini güçlendirir.
 • Demir emilimini artırır ve kansızlığı önler. Özellikle kırmızı et ve yumurta tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih edilerek demir biyoyararlılığı artırılabilir.
 • Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Anti-aging etkisi vardır, yaşlanmayı önler ve cildi yeniler. İçerdiği fitoflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesi hızlandırırlar. Bu sayede kilogram verme süreçlerini destekler ve daha sıkı bir vücut için yardımcı olur.
 • Kan şekeri düzenlenmesine yardımcıdır ve muz, kivi, incir gibi kan şekerini hızla yükseltmez. Bu sayede kilogram vermeyi destekler. Ara öğünler için ideal bir meyve.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.