AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Pandora’nın Kutusu’ndan Gen çıktı

Pandora’nın Kutusu’ndan Gen çıktı
8 Aralık 2015, 18:15

Düşünce kuruluşu GelecekHane tarafından düzenlenen Yaşam 2.0 Konferansı’nda Türkiye Gen Hareketi Platformu’nun kurulduğu duyuruldu.

Yaşam-2.0-www.gidahatti.com“Ölüme Meydan Okuyoruz” mottosuyla Acıbadem Üniversitesi Ataşehir Kampüsü’nde düzenlenen Yaşam 2.0 Konferansında, insanoğlunun bilim ve gelişen teknoloji ile uzun ve sağlıklı yaşamın şifrelerini çözmeye devam etmesi konu edildi. Alanında uzman yerli ve yabancı çok sayıda konuşmacının söz aldığı konferansta, dünyanın oluşumundan bugüne nasıl geldiğimiz, genetik bilimi, yaşam bilimleri, beyin bilimi, kişisel tıp, 3 boyutlu baskı sistemleriyle üretilen organlar, duyuların güçlendirilmesi, insan-makine ara yüzü ve transhumanzim gibi konular irdelendi.

Universite Paris Descartes öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Eskiizmirliler, Oxford Future of Humanity Institute’tan Dr. Ben Levinstein, ETH Zürih’ten Dr. Roland Sigrist, Acıbadem Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Cengiz Yakıcıer ve Prof. Dr. Uğur Sezerman, İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Öztürk, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğur Özbek ve Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı ve öğretim üyesi Prof. Dr. Nezih Hekim gibi isimlerin konuşmacı olduğu konferans sonunda ortaya çıkan ortak fikir, insanoğlunun bilim ve teknolojiyle evrime yardımcı olmasıyla insan ömrünün uzadığı ve sağlıklı bir şekilde yaşının ilerlediği yönünde oldu.

Halil-Aksu-www.gidahatti.comKonferansta konuşan Gelecekhane CEO’su Halil Aksu, şunları söyledi:

“Biyoloji, fizik ve kimya bilimleri ile görünen ve görünmeyeni araştırmaya devam ediyoruz. Yaşam bilimleri canlı varlıkları inceleyen bilimlerin üst kavramı olarak tarif edilebilir. 2003 yılında insanın genetik şifresi çözüldü. O dönemde bu işlem son derece pahalı, zor ve yavaştı. Ama bugün öyle değil. Son derece ucuz (ABD’de 1.000 USD’nin altında), son derece hızlı (saatler, günler mertebesinde) ve son derece kolay (cihazlar oldukça küçüldü, işlemler son derece basitleşti). Bu gelişmeler sayesinde genetik ve yaşam bilimleri akıl almaz bir hız ile ilerliyor.”

İnsanoğlunun ömrü bilim ve teknolojiyle uzuyor

Benzer bir bilimsel patlamanın ‘beyin bilimi’ alanında görüldüğüne dikkat çeken Aksu, “ABD, AB ve Çin adeta bir ‘uzay yarışı’ içinde. Dünyanın en büyük bilişim sistemleri bu araştırmalar için kullanılıyor. Bir yandan hastalıklar araştırılıyor, diğer yandan beynin ve sinir sisteminin temel çalışma prensipleri ortaya çıkarılmaya çalışılıyor. Ayrıca beyin ile bilişim sistemleri arasında köprü kurulmaya devam ediliyor. Pek yakında iki yönlü iletişim son derece olağan hale gelecek. Yapay uzuvlar, 3 boyutlu baskı sistemleri ile üretilen organlar, duyuların güçlendirilmesi, yenilerinin ilave edilmesi, genetik açılımlar, kişiye özel tedaviler ve ilaçlar, sentetik bitkiler, genetiği güçlendirilmiş gıdalar ve daha niceleri... İnsanoğlu artık biyolojik tasarım yapabiliyor. İnsanoğlu evrime yardımcı oluyor, müdahalede bulunuyor. İnsanoğlunun ömrü uzuyor, insanların genç ve sağlıklı bir şekilde yaşının ilerlemesi hedefleniyor. Özetle insanoğlu ölüme meydan okuyor” dedi.

Türkiye Gen Hareketi Platformu

Yaşam 2.0 Konferansı’nın en ilginç noktalarından biri de Gelecekhane CEO’su Halil Aksu’nun Türkiye Gen Hareketi adıyla yeni bir platform kurduklarını duyurması oldu. Aksu, bu platformda da tıpkı Maker Hareketi’nde olduğu gibi ‘ben de yapabilirim’ yaklaşımıyla; yaşam bilimleriyle uğraşan gençlerin, bilim insanlarının ve uzmanların tedavisi bulunamamış hastalıklar ve daha kaliteli bir yaşam için bir araya gelerek çözümler üretmesini sağlamak hedefiyle hareket edeceklerini açıkladı. Aksu, platformun ilk çalışma toplantısını 15 Aralık 2015’te İstanbul Karaköy’de yer alan StudioX’te gerçekleştireceklerini ve platform hakkında ayrıntılı bilgiye www.genhareketi.com üzerinden ulaşılabileceğini belirtti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.