Gıda Hattı

Pandora’nın Kutusu, Dünya Liderleri ile ünlülerin mali sırlarını açık etti!

4 Ekim 2021, 00:14
Paylaş
Pandora’nın Kutusu, Dünya Liderleri ile ünlülerin mali sırlarını açık etti!

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından açıklanan “Pandora Papers” adlı belgeler; dünya liderleri, politikacılar, milyarderler ve ünlülere ait gizli finansal bilgiler ile mali sırları açık etti. Belgelerde IMF eski Başkanı Straus-Kahn’dan Çekya Başbakanı Babis’e, Ürdün Kralı II. Abdullah’dan, Zelenskiy, Shakira ve Elton John’a kadar birçok isme dair bilgiler var.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), dünya genelinde 11.9 milyondan fazla dosyadaki verilere dayanarak dünya liderleri, politikacılar, milyarderler ve ünlülere ait gizli finansal bilgileri kamuoyuyla paylaştı.

117 ülkeden 600’den fazla gazeteci, Pandora’nın Kutusu’nu açtı

“Pandora Papers” adı verilen belgeler, 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin katkısıyla ve dünyanın dört bir yanındaki gazetelerin ortaklığı ile ortaya koyuldu.

Belgelerde, Çekya Başbakanı Andrej Babis, Ürdün Kralı II. Abdullah, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in de aralarında bulunduğu 35 mevcut ve eski siyasi liderin yanı sıra, tanınan isimlerin gizli servetleri ve offshore olarak bilinen vergi cennetlerinde bulunan hesaplarına ilişkin ilişkin bilgiler ifşa edildi. Shakira ve Elton John gibi ünlü isimlerin de yer aldığı belgelerde ayrıca, çok sayıda ünlü ismin Panama, Monako ve Cayman Adaları gibi vergi cennetlerindeki offshore şirketleri üzerinden gerçekleştirdikleri faaliyetler ile buralarda bulunan gizli banka hesapları, özel jetleri, yatları, malikaneleri ve ünlü sanat eserleri de açığa çıkarıldı.

cekya-prag-gidahatti

Çekya Başbakanı Babis: “Yasadışı ve yanlış bir şey yapmadım”

Belgelerde adı geçen isimlerden Çekya Başbakanı Babis’in, Fransa’nın güney sahillerinde 22 milyon dolara bir malikane satın aldığı, paranın offshore şirketlerinden geldiği öne sürüldü.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yapan Babis, söz konusu belgelerin Çekya’da 8-9 Ekim tarihlerinde yapılacak genel seçimleri etkilemek için sızdırıldığını iddia ederek, “Seçimlerden hemen önce bana zarar vermek ve seçim sonuçlarını etkilemek için ne yapacaklarını merak ediyordum ve işte oldu. Ben siyasette olduğum müddetçe beni engellemeleri mümkün değil. Hiçbir zaman yasadışı ve yanlış bir şey yapmadım” dedi.

Tony Blair ve eşi de var

Belgelerde adı geçen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis’in ise Rus milyarderlerin mal varlığının gizlenmesine yardımcı olan bir hukuk firması kurduğu iddia edildi. Ürdün Kralı II. Abdullah’ın Malibu, Washington ve Londra’da 100 milyon dolarlık emlak varlığı olduğu ileri sürülürken, belgelerde İngiltere eski başbakanlarından Tony Blair ve eşinin Londra'da satın aldıkları ofisin içinde bulunduğu binanın sahibi olan bir offshore firmasını satın aldıkları, çiftin ofisi alırken damga vergisinden 312 bin sterlin tasarruf ettiği öne sürüldü.

Eski IMF Başkanı Strauss-Kahn, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Ekvator Devlet Başkanı Guillermo Lasso Mendoza ve Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın çocuğunun denizaşırı ilişkileri de belgelerde yer alıyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.