Gıda Hattı

Pandemide kapanma da çare olmadı: Atmosferi sera gazları kapladı!

26 Ekim 2021, 14:12
Paylaş
Pandemide kapanma da çare olmadı: Atmosferi sera gazları kapladı!

Atmosferi ısıtan gaz salımındaki artışın devam ettiğine dikkat çekilen Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) raporunda, “Atmosferdeki sera gazı birikimi 2020’de rekor düzeye ulaştı” saptamasına yer verildi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yıllık sera gazı raporunu yayımladı.

Atmosferi ısıtan sera gazı salımı, rekor seviyeye ulaştı

Rapora göre, atmosferi ısıtan gaz salımı korona virüs salgınındaki kapanmaya rağmen 2020'de rekor seviyelere yükseldi. Karbondioksit (CO2), metan ve azot oksit miktarları, son 10 yıldaki yıllık ortalamadan daha fazla artış göstererek zirveyi gördü.

Korona virüs salgını sürecince alınan kısıtlama önlemleriyle CO2 emisyonlarının dünya genelinde yüzde 5,6 oranında azaldığı, ancak bunun sera gazları birikimi üzerinde fark edilebilir bir etkisi olmadığı belirtildi. Bu kapsamda insan faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonların yaklaşık yarısının ağaçlar, toprak ve okyanuslar tarafından alındığı, ancak bunların sera gazlarını özümsemesinin büyük ölçüde sıcaklıklara, yağışa ve diğer faktörlere bağlı olarak değiştiği vurgulandı.

Atmosferdeki karbondioksit seviyesi, sanayi devrimi öncesinin %149 üzerinde

Diğer bir sorunun da son 10 yılda CO2 emisyonlarının aşamalı bir şekilde artması olduğu vurgulanan raporda, bu nedenle 2020'de karbon salınımı düşmüş olsa da atmosferdeki karbon seviyesindeki artışın 2011-2020 arasındaki ortalamanın üzerinde olduğu ifade edildi. Sonuç olarak atmosferdeki karbondioksit seviyesi 2020'de 413.2 partiküle ulaştı ve sanayi devrimi öncesi düzeyin yüzde 149 fazlası oldu.

petteri-taalas-wmo-gidahatti
WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas

“Hedefin çok uzağındayız”

Sera gazı raporunun, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) müzakerecileri için katı ve bilimsel bir mesaj içerdiğinin altını çizen WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, şunları söyledi:

“Sera gazı konsantrasyonları mevcut hızla artmaya devam ederse bu yüzyılın sonuna kadar Paris Anlaşması'nın hedefleri olan, sanayi devrimi öncesi seviyelerin 1.5 ila 2 derece sıcaklık artışının çok üzerinde bir sıcaklık artışı göreceğiz. Hedefin çok uzağındayız. Bu, bir kimyasal formül ve grafikteki rakamlardan daha fazlası. Günlük yaşamlarımız ve refahımız, gezegenimizin durumu ve çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için büyük olumsuz etkileri olacaktır.”

Ülkelerin sanayi, enerji ve ulaşım sistemlerini ve tüm yaşam biçimini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini vurgulayan Taalas, "Gerekli değişiklikler ekonomik olarak uygun ve teknik olarak mümkündür. Kaybedecek zaman yok” ifadelerini kullandı.

COP26 Kasım ayında düzenlenecek

İklim değişikliğinin kontrol altına alınması için Kasım ayında İskoçya'nın Glasgow kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, büyük önem taşıyor. Toplam 197 ülkenin emisyonları azaltma planlarını sunması beklenen COP26 ayrıca, Paris İklim Anlaşması'nın imzalandığı 2015'ten bu yana kaydedilen gelişmenin görüşüleceği ilk zirve olacak.

İHA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.