AramaArama
Gıda Hattı

Pandemide Guillain-Barre sendromu neden daha sık görülüyor?

12 Ağustos 2021, 18:07
Paylaş
Pandemide Guillain-Barre sendromu neden daha sık görülüyor?

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Faik İlik, eskiden nadir görülen Guillain-Barre sendromuna pandemi döneminde daha sık rastlandığını söyledi.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Faik İlik, Covid-19 geçiren kişilerde nörolojik hasarlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Salgın sonrası yapılan çalışmalarda hastaların üçte birinden fazlasında nörolojik tutulumun gözlendiğini ifade eden Doç. Dr. Faik İlik, bu sayının daha da yüksek olabileceğinin düşünüldüğünü söyledi.

“Koronavirüs, nörolojik sorunlara yol açıyor!”

Covid-19 enfeksiyonu ile birlikte ya da sonrasında pek çok nörolojik durumun ortaya çıktığını kaydeden Doç. Dr. İlik, "Bu durum çeşitli mekanizmalarla açıklanmaktadır. Virüs direk olarak sinir hücrelerini etkileyebilir. Virüse karşı vücudun bağışık yanıt hücrelerinin oluşturduğu aşırı cevap sinir hücrelerine hasar verebilir.

Parkinson Hastalığı ve Multiple Skleroz gibi hastalıklarda hastalığın gidişatına olumsuz yönde etki edebilir. Covid-19 enfeksiyonunun uzun vadeli olumsuz etkisi deneysel ortamlarda henüz kanıtlanmamış olsa da hem Covid-19 klinik olayları hem de kronik nörolojik bozuklukların yerleşik dinamikleri hakkında mevcut bilgiler, Covid-19 enfeksiyonunun potansiyel bir tetikleyici veya nörolojik bozukluklar için risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir" diye konuştu.

"Guillain-Barre sendromuna yakalanan hastalara acil müdahale gerekir"

Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle artmış pıhtılaşma eğilimin beyin damar tıkanıklarına neden olabileceğini anlatan Doç. Dr. Faik İlik, "Bu hayatı tehdit eden bir durum olup bu hastalar en hızlı şekilde uygun tedaviyi almalılar. Beyin damar tıkanıklığı olan hastaları uygun zamanda tedavi etmek hastaların felç kalmalarını önleyebilir, hayat kurtarıcıdır.

Kliniğimizde Covid-19 enfeksiyonu sırasında ve hemen sonrasında beyin damar tıkanıklığı olan hastalarımızı tedavi ederek taburcu ettik. Covid-19 enfeksiyonu sonrasında, pandemi öncesinde nadir olarak gördüğümüz ancak pandemi döneminde sıklığı giderek artan Guillain-Barre sendromu da önemli bir hastalıktır.

Guillain-Barre Sendromunda sinirlerin etrafındaki miyelin kılıf bağışıklık sistemi tarafından zarara uğratılır. Bunun sonucunda sinir iletiminde aksamalar meydana gelir. Bu da kas güçsüzlüğüne ve felç durumuna sebep olur. Bu hastalara acil müdahale gerekir. Hızlı bir şekilde nöroloji kliniğine yatırılarak uygun tedaviler başlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

İHA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.