AramaArama
Gıda Hattı

Pandemi yüzünden milyonlarca çocuk zorunlu aşısını yaptıramadı!

15 Temmuz 2021, 14:05
Paylaş
Pandemi yüzünden milyonlarca çocuk zorunlu aşısını yaptıramadı!

Uzmanlar, koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca çocuğa zorunlu aşılarının yapılamadığının, aşılama oranlarının ciddi şekilde düştüğünü açıkladı.

Geçtiğimiz yıl, koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığı bahar aylarında Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF bir açıklama yapmış, küresel koronavirüs salgınının rutin aşı programlarını aksatarak milyonlarca çocuğu tehlikeye soktuğunu duyurmuştu.

Yeni bir araştırma, 9 milyondan fazla çocuğun 2020 yılında kızamık aşısının ilk dozunu yaptırmadığını gösterdi. 8,5 milyon ise çocuk difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının 3. dozunu kaçırdı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar The Lancet dergisinde yayınlandı.

Pandemi yüzünden çocukluk aşıları yapılamadı!

Dünya Sağlık Örgütü ve diğer sağlık kuruluşları, geçtiğimiz yıl COVID-19 pandemisinin rutin çocuk aşılarını aksatacağı uyarısında bulunmuştu. Aşıların atlanması ise hassas durumdaki çocukları oldukça bulaşıcı ve tehlikeli hastalık riskine maruz bıraktı.

Yayınlanan araştırmadaki veriler, tüm ülkelerden aşı verilerinin sağlanamaması nedeniyle kesin değil. Araştırmacılar gerçek sayıların daha düşük veya daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF tarafından yapılan başka bir analizde ise sayıların daha düşük olduğu belirlendi. Buna karşın milyonlarca çocuğun önemli çocukluk aşılarının atlandığı belirlendi. Analize göre 2019’a kıyasla 2020 yılında atlanan difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının en çok arttığı ülkeler şu şekilde sıralandı:

  • Hindistan, 3 milyon,
  • Pakistan, 0,9 milyon,
  • Endonezya, 0,8 milyon,
  • Filipinler 0,56 milyon
  • Meksika, 0,45 milyon

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.