AramaArama
Gıda Hattı

Pandemi, sağlıklı enerji veren ürünlere talebi tetikliyor!

17 Ağustos 2021, 15:41
Paylaş
Pandemi, sağlıklı enerji veren ürünlere talebi tetikliyor!
Pandemide tüketicilerin daha sağlıklı alternatifler talep etmesinin, sağlıklı enerji veren ürünler pazarını olumlu etkileyeceği bildirildi.

Covid-19 pandemisi dünya genelinde sağlığa bakışı temelden etkilerken, yeni bir araştırmanın sonuçları, bu sağlık arayışının, tüketicilerin daha sağlıklı alternatifler talep etmesi nedeniyle, enerji ürünleri pazarında etkiye sahip olacağını ortaya koydu.

Pandemi sürecinde enerji veren ürünlere yönelik araştırma, İspanya, Fransa, Almanya, Polonya ve Birleşik Krallık'ta 5 bin tüketici ile gerçekleştirildi.

Pandemide sağlıklı beslenme arayışı

Zihinsel sağlığın, genel ruh halinin ve fiziksel enerji seviyelerinin iyileştirilmesi, pandeminin bir sonucu olarak ivme kazanan en önemli sağlık yönlerinden bazılarıydı.

BENEO'nun araştırmasına göre, Avrupa'daki neredeyse her üç tüketiciden biri pandemi sırasında yorgunluk ve enerji eksikliği ile başa çıkıyor. Araştırmaya katılanların yarısı, enerji seviyelerini iyileştirmek için gün boyunca onlara yardımcı olacak yiyecek ve içecek ürünleri aradıklarını söyledi. Bu rakam, 18 – 34 yaş aralığındaki genç yetişkinlerde daha da artıyor ve 10 genç Avrupalı tüketiciden 8’i enerji artırıcı ürünler arıyor. (İngiltere'de bu oran %85'e yükseliyor).

Ebeveynlerin talepleri de bu pandemiye damgasını vurdu.  Çocuklu 10 Avrupalı tüketiciden 7’si enerji seviyelerini artırmak için yiyecek ve içeceklere yöneldiğini söyledi (İngiltere'de bu oran %82'ye yükseldi).

Pandemi, insanları daha bilinçli hale getirdi

Pandemi, yorgunluğun giderek artan bir sorun olmasının yanı sıra, insanları sağlığın kırılganlığı ve kendilerine bakma ihtiyacı konusunda daha bilinçli hale getirdi. Tüketicilerin %63'ü pandemi nedeniyle gelecekte daha sağlıklı yemek ve içmek için daha fazla çaba sarf ediyor. Ayrıca, pandemi sırasında formda ve aktif kalma ve dengeli beslenme konusunda da önemli endişeler oluştuğu gözlemleniyor. Artık her üç tüketiciden ikisi sağlıklı beslenmeyi gelecekteki sağlıklarını kontrol etmenin anahtarı olarak görüyor.

Enerjiyi artırmanın yaygın bir yolu ise enerji içecekleri. Geniş bir kesime hitap eden enerji içeceklerini tüketen gruplardan birkaçı ebeveynler, genç yetişkinler ve e-sporcular tarafından tüketiliyor. Ancak, mevcut eğilimlerin ışığında, birçok tüketici bu kategorilerde daha sağlıklı özelliklere, daha doğal içeriklere veya sürdürülebilir enerjinin faydalarına sahip ürünler arıyor.

Kan şekeri üzerinde daha az etkisi olan ürünler, tüketiciyi cezbediyor!

Aynı zamanda, tüketiciler arasında bazı şeker türlerinin diğerlerinden daha sağlıklı olduğu konusunda farkındalık artıyor. Bugün, her iki tüketiciden biri, kan şekeri seviyeleri üzerinde daha az etkisi olan şekerleri veya karbonhidratları cezbedici buluyor. Ek olarak, üç tüketiciden ikisinin daha sağlıklı bir yaşam tarzını desteklediği ve sürekli enerji sağladığı için çekici bulması, sağlıklı alternatif enerji artırıcı ürünlerin sürekli geliştirilmesi için zorlayıcı bir seçenek oluşturuyor.

BENEO Pazar İstihbaratı ve Tüketici İçgörüleri Başkanı Myriam Snaet, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu araştırma, pandemi boyunca gördüğümüz eğilimleri ölçüyor. Akıl sağlığının ve fiziksel enerjinin korunması artık Avrupalı tüketicilerin anahtarı haline geldi. Sağlık ve beslenmeye olan bu büyük ilgi, kan şekeri yönetiminin bir rol oynayabileceği koruyucu sağlığa artan odaklanmaya da bağlanmaktadır. Çalışmayla ilgili özellikle ilginç olan şey, dengeli kan şekeri düzeyleriyle ilgili iddialarla daha fazla ilgilenen hedef grubun önemli boyutu ve çeşitliliğidir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.