Gıda Hattı

Pandemi saç dökülmesini hızlandırdı mı?  Uzman doktor uyardı

11 Ekim 2021, 12:43
Paylaş
Pandemi saç dökülmesini hızlandırdı mı?  Uzman doktor uyardı
Korona virüs pandemi dönemi ile birlikte son dönemde saç dökülmesi şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayılarında bir yükseliş olduğu görülüyor.”

Covid-19'un farklı kişileri farklı şekillerde etkilediğine dikkat çeken Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Serra Hande Öcal, "Korona virüs pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte son dönemde saç dökülmesi şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayılarında bir yükseliş olduğunu görmekteyiz” dedi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsün vücutta yol açtığı hasarlar hala araştırılmaya devam etse de uzmanlar özellikle hastalığın oluşturduğu stresin saç dökülmesine neden olduğunu belirtiyorlar. Uzman doktorlardan destek alınmasını da söyleyen doktorlar saç dökülmelerinin dikkate alınması gerektiğini vurguluyorlar.

 

“Saç dökülmeleri işaret olabilir”

Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı, Uzm. Dr. Serra Hande Öcal, özellikle son 3 ay içinde korona virüs geçiren hastalarda hastalık süreci ve sonrası yaşanan stresin saç dökülmelerine neden olduğunu ifade ederek, "Korona virüs pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte son dönemde saç dökülmesi şikayetiyle hastanelere başvuran hasta sayılarında bir yükseliş olduğunu görmekteyiz. Hastalarımıza yaptığımız muayene de kendilerine son 3 ay içinde Covid-19 hastalığına yakalanıp yakalanmadığını soruyoruz. Hastamız önce bir şaşkınlık yaşıyor, ‘nasıl bildiniz hastalık geçirdiğimi’ diye soruyorlar” diye konuştu.

“Uzmanlardan destek alın”

Dr. Öcal şu bilgileri verdi:
"Covid-19 geçirdikten sonra yaklaşık 2-3 aylık süre sonunda çok şiddetli bir saç dökülmesi meydana geldiğini gözlemliyoruz. Bunun sebebi enfeksiyonun vücutta oluşturduğu stres saçlarımızı hızlı bir şekilde dökülme fazına sokuyor. Normalden fazla bir saç miktarı dökülme aşamasına giriyor. Bu durum yaklaşık 3-6 ay arasında da devam ediyor. Bu tip saç dökülmelerinde yapılan muayene ve tahliller sonucuna göre vitamin durumunda eksiklikler varsa yerine koyup yeni büyüyecek olan saç köklerine yardımcı olmak anlamında tedaviyi sürdürmekteyiz."
(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.