Gıda Hattı

Pandemi güncesi: Vaka ve ölümler çığ gibi artıyor!

9 Aralık 2020, 14:02
Paylaş
Pandemi güncesi: Vaka ve ölümler çığ gibi artıyor!

Koronavirüs salgınında ABD’de vaka sayısı 15 milyonu aşarken, Almanya’da ölümlerde yüksek oranlı artış yaşanıyor. Japonya'da Covid-19 tedavisi yapan hastanelere asker de destek verecek.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında yüksek vaka ve ölüm sayıları gelmeye devam ediyor.

ABD’de vaka sayısı 15 milyonu aştı

Johns Hopkins Üniversitesi, ABD’deki son korona virüs verilerini yayınladı. Açıklanan verilere göre, ABD’de ilk vakanın kayıtlara geçtiği Ocak ayından bu yana vaka sayısı 15 milyon 19 bin 92’ye ulaştı. Virüs nedeniyle can kaybı sayısının 284 bin 887’ye ulaştığı ülkede, günlük ortalama bin 500'ün üzerinde can kaybı yaşanıyor.

İtalya'da son 24 saatte 634 kişi öldü

İtalya'da son 24 saatte yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle 634 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı sayısı 61 bin 240’a yükseldi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte yapılan 149 bin 232 test sonucunda 14 bin 842 yeni pozitif vaka tespit edildiği belirtildi. Testlerde pozitiflik oranının yüzde 9,9'a düştüğü kaydedilen açıklamada, son verilerle birlikte salgının başından bu yana korona virüse yakalanan kişi sayısının 1 milyon 757 bin 394'e ulaştığı ifade edildi. 25 bin 497 kişinin daha iyileştiği ülkede, aktif Covid-19 vaka sayısı 737 bin 525'e geriledi.

İtalya'da yoğun bakımdaki Covid-19 hastası sayısında ise 11 gündür süren düşüş devam etti. Sağlık Bakanlığı, pandemiye ayrılan yoğun bakım yataklarının 37'sinin daha boşaldığını ve ülke genelinde Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 3 bin 345'e düştüğünü duyurdu.

Almanya’da Covid-19 kaynaklı ölümler artıyor

Almanya’da son 24 saatte 590 kişinin yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetmesiyle, günlük ölüm sayılarında en yüksek seviyeye çıkıldı. Covid-19 kaynaklı en yüksek ölüm sayısının görüldüğü Bavyera eyaletinde yaklaşık 1 aylık karantina başlıyor.

Robert Koch Enstitüsü, Almanya'da son 24 saatte 20 bin 815 yeni korona virüs vakasının tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 1 milyon 218 bin 524’e ulaştığını açıkladı. Korona virüs nedeniyle son 24 saatte 590 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, toplam can kaybı sayısı 19 bin 932’ye ulaştı. Ülke genelindeki aktif vaka sayısının ise 296 bin 492 olduğu belirtildi. Robert Koch Enstitüsü ülkenin tamamında son 7 günde 100 bin kişi başına 50 yeni vaka sayısının aşıldığını, ülke genelinde ise ortalama 149,1 yeni enfeksiyon tespit edildiğini açıkladı.

Korona virüse bağlı en yüksek can kaybının ve günlük vaka sayısının görüldüğü Bavyera eyaletinde hükümet, geçtiğimiz günlerde acil durum ilan ederek, mevcut önlemlerin bölgede enfeksiyonun yayılmasını önlemede yeterli olmadığını belirtmiş ve daha sıkı tecrit kuralları uygulanacağını açıkladı. Yeni tedbirler kapsamında 13 milyonluk nüfusa sahip eyalette yaklaşık 1 ay uygulanacak karantina bugün başladı. Bavyeralılar ancak işe gitmek, hastaneye gitmek veya gıda alışverişi gibi geçerli bir sebepleri varsa evlerinden çıkabilecekler. Ayrıca akşam 9’dan sonra sokağa çıkma yasağı olacak. Bavyera’da alınan yeni tedbirlerin, ülkede korona virüse karşı şu ana kadar alınan en sıkı önlemler olduğu belirtildi.

Korona aşısı kışlalarda da depolanacak

Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, korona virüse karşı geliştirilen aşıların bir kısmının askeri kışlalarda depolanacağını açıkladı. Bakan Karrenbauer, Sağlık Bakanlığı'ndan aşıların depolanmasıyla alakalı taleplerinin olduğunu, Alman ordusunun 9 bin personelinin salgında aktif görev aldığını aşıların depolanması, gezici aşı uygulama ekiplerine destek vereceğini ve transferi için de yardımcı olacağını belirtti.

koronavirüsJaponya'da Covid-19 tedavisi yapan hastanelere asker desteği

Covid-19 vakaları nedeniyle sağlık personeli ihtiyacı artan Japonya’da hükümet, Öz Savunma Kuvvetleri'ne (SDF) bağlı hemşireleri, küme enfeksiyonlarının görüldüğü Hokkaido'ya gönderme kararı aldı.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, "Bölgede acil tıbbi yardımın gerekli olduğu sonucuna vardık. Bu yüzden SDF tıbbi yardım ekiplerini Hokkaido'ya gönderme kararı aldık" ifadelerini kullanırken, küme enfeksiyonlarının görüldüğü 2 hastaneye SDF personeli 10 hemşirenin gönderileceği öğrenildi. SDF personelinin ilerleyen günlerde Osaka'da da görev alması bekleniyor.

Dün doğrulanan 2 bin 174 yeni Covid-19 enfeksiyonuyla toplam vaka sayısının 167 bin 347'ye yükseldiği Japonya’da, ülke genelinde 47 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Şimdiye kadar virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 458 oldu.

Ukrayna Sağlık Bakanı: “Doktorsuz kalabiliriz”

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, ülkede sağlık sektöründe yaşanan sorunlar ve düşük maaşlardan dolayı doktor sıkıntısı yaşandığını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda doktorsuz kalabiliriz. Sağlık personelleri çalışmak için Avrupa’nın diğer ülkelerini daha çok tercih etmeye başladı” dedi.

Yapılan açıklamada, Nisan ayından bu yana 5 binden fazla doktorun istifa ettiği belirtildi.

Öte yandan, Ukrayna’nın DSÖ eş güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) 4 milyon Ukraynalı için 8 milyon dozluk aşı müracaatında bulunduğu ifade edildi. Aşılar için ikinci başvurunun 14 Aralık’ta yapılacağı bildirildi.

Ukrayna, nüfusunun yüzde 50’lik bir kısmını yani yaklaşık 21 milyon kişiyi aşılamayı planlıyor. Sağlık personelleri, güvenlik güçleri, pedagoglar, yaşlı ve kronik hastalara aşı için öncelik verilecek.

Kırgızistan’da vaka sayısı 76 bini geçti

Kırgızistan’da yeni tip korona virüs (Kovid-19) vaka sayısı son 24 saatte 322 artarak 76 bin 12’ye yükseldi. Virüsten ve zatürreden iyileşenlerin sayısı 494 artarak 68 bin 367’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 artarak bin 303 oldu. Hastanelerde 2 bin 370, evde 3 bin 128 hastanın tedavisi sürerken, 528 hastanın durumu ağır 94 kişinin durumu ise kritik olarak değerlendiriliyor. Sağlık çalışanları arasında vaka sayısı son 24 saatte 10 artarak 3 bin 996’ya yükselirken 93 sağlık çalışanı sağlığına kavuştu.

Kırgızistan’da ilk Covid-19 vakaları Mart ayında tespit edilmiş, ülkede sıkı karantina uygulanmıştı. Ülkeyi salgının ilk dalgası Haziran ve Temmuz aylarında vurmuş, günlük vaka sayısı 4 binin altında görülmüştü.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.