Gıda Hattı

Pamuk Prenses'e 'müstehcen' yasağı

22 Ocak 2016, 16:17
Paylaş
Pamuk Prenses'e 'müstehcen' yasağı

Katar'ın Başkenti Doha'da, bir öğrenci velisinin 'müstehcen içerik' şikâyeti üzerine Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masal kitabı okul kütüphanesinden çıkarıldı.

sek-qatar-gidahattiKatar'da yayınlanan El-Şark gazetesinin haberine göre, Uluslararası SEK okulunda bir öğrenci velisi, Grimm kardeşler masalı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'in Disney versiyonu olan kitapta, cinsel çağrışımlar yapan çizimler ve yazılar olduğu gerekçesiyle Yüksek Eğitim Konseyi'ne şikayette bulundu.

Öğrenci velisinin Konsey’e ilettiği şikayetin ardından, Konsey Uluslararası SEK okuluna kitabı kütüphaneden çıkarması yönünde talimat verdi. 3 ve 18 yaş aralığında, 27 farklı ülkeden 150'den fazla öğrencisi bulunan Uluslararası SEK okulu, konsey kararına uyarak kitabı kütüphaneden çıkardı.

pamuk-pprenses-gidahattiŞikâyetin okula iletilmesinden sonra hemen harekete geçtiklerini ve kitabı kütüphaneden çıkardıklarını belirten SEK okulu müdürü Vivian Arif, yaptığı yazılı açıklamada, "Uluslararası SEK okulu, Katar'da köklü bir geçmişe sahiptir. Bu istenmeyen olayın yarattığı rahatsızlıktan dolayı üzüntülerimizi iletiriz" dedi.

Kitaptaki hangi görsellerin şikâyet nedeni olduğu bilinmiyor. Ancak İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi masal kitabının kapağında Pamuk Prenses ve ona sarılan prensin görüldüğünü aktarıyor.

Okul Katar bu yıl Oscar'a aday gösterilen Danish Girl - Danimarkalı Kız filminin gösterimini de yasaklamıştı.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

İlk kez 1812 yılında Alman Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş ve basılmış olan bir halk masalıdır. Bir prensesin maceralarını anlatıldığı masal pek çok kez tiyatroya ve sinemaya uyarlanmıştır.

Hikâyenin ilk basımındaki ismi Almanca Sneewittchen'dir (Karbeyazı).

Güzel prenses kötü kalpli ve kıskanç üvey annesi tarafından kendisinden daha güzel olduğu için öldürülmek üzere ormana gönderilir ve ormanda cücelerle beraber yaşamaya başlar. Kötü kraliçe yaşlı bir kadın kılığında cücelerin evine giderek Pamuk Prensesi zehirli bir elma ile zehirler. Cüceler derin bir uykuya dalan genç kızı camdan bir tabutta muhafaza etmeye başlarlar. Yoldan geçen bir prens tabuttaki kıza aşık olur. Prens tabutu sarayına götürmek için yola çıktığı sırada tabut yere düşer. Pamuk Prenses'in boğazındaki zehirli elma parçası düşmenin etkisiyle çıkar ve genç kız uyanır. Pamuk Prenses'in öldüğünü zanneden kraliçe sihirli aynasından Pamuk Prenses’in yaşadığını öğrenir. Kraliçe, yaptıklarının ortaya çıkmasının ardından ceza olarak giydirilen kızgın demirden yapılmış ayakkabılar içerisinde dans ederek ölür.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.