Gıda Hattı

Pamuk Konseyi İzmir'de Toplanıyor

15 Ekim 2007, 21:06
Paylaş

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi'nin (ICAC) 66. Genel Kurul Toplantısı 22-26 Ekim'de İzmir'de gerçekleştirilecek. Bir hafta süreyle 42 üye ülkeden gelecek 450 delege İzmir'de 10 otelde konaklayacak. Delegelerin İzmir'e 1.2 milyon dolar döviz bırakacağı tahmin ediliyor. Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın koordinasyonunda düzenlenecek ICAC Genel Kurul Toplantısı için iki yıldır yoğun çalışma yürüttüklerini söyledi. Ünlütürk, "Bugüne kadar gerçekleştirilen 65 genel kuruldan daha başarılı bir genel kurul gerçekleştirmek, Türkiye'nin ve İzmir'in bu organizasyondan yüzünün akı ile çıkması için organizasyon Komitesi olarak yoğun bir çalışma içerisindeyiz. İddialı bir şekilde hazırlanıyoruz" dedi.

ICAC Genel Kurulu için 42 ülkeden gelecek olan 450 delege ve Türk delegasyonu, 22 Ekim'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğini yapacağı gecede, İzdaha Dans Topluluğu tarafından organizasyon için hazırlanan 'Kültürlerin Beşiği Anadolu' gösterisini izleyecek.

23 Ekim'de ise ICAC Genel Kurulu üyeleri için İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Balçova Termal Otel'de akşam yemeği verecek. Delegeler, 24 Ekim'de Türkiye tekstil sektörünün geldiği noktayı gözlemlemek ve pamukla ilgili üretim tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere, pamuğun önemli üretim merkezlerinden biri olan Söke dolaylarındaki tesislere teknik ziyaret gerçekleştirecek. Aynı zamanda bir grup delege ise İzmir ve çevresinin kültürel ve tarihi zenginliği keşfetmek üzere Efes ve Meryem Ana'yı ziyaret edecek.

Delegeler ve eşleri için İzmir'de kaldıkları sürede Foça, Şirince, Efes ve Meryem Ana'ya özel turlar düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından gelen delegeler için genel kurul bitiminde Kapadokya, Bergama, Pamukkale ve İstanbul'a da geziler düzenlenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.