AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Paleolitik diyet şişman kadınlar için daha sağlıklı bir alternatif

Paleolitik diyet şişman kadınlar için daha sağlıklı bir alternatif
20 Ocak 2018, 14:58

Menopoz döneminden sonra şişmanlayan kadınlar paleolitik diyetle beslenirse kilo verdikten sonra aynı kiloda daha uzun süre kalabiliyorlar. İsveç'teki Umea Üniversitesi'nin araştırmasına göre bu diyetle tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskleri de düşüyor.

İsveç'teki Umea Üniversitesi Halk Sağlığı ve Klinik Tıp Bölümü doktora öğrencisi Caroline Blomquist, paleolitik diyetle ilgili yapılan araştırma sonuçlarının dikkate değer olduğunu açıkladı. Menopoz sonrası kilo almış kadınlara uygulanan paleolitik diyet sonrasında, deneklerin indikleri kiloyu daha uzun süre korudukları görüldü. Diyet sayesinde kilo verme yanında kan yağı düzeyleri iyileşti, enflamasyon belirteçleri ise düştü.

kanser-arastırmalari-gidahattiİki yıl süren doktora araştırması

Blomquist doktora çalışmasında vücut kitle endeksi 27'yi geçen, menopoz dönemini geçirmiş, 70 kişilik bir kadın grubunu inceledi. Deneklerin yarısı Nordik Beslenme Tavsiyeleri'ne göre beslenirken, diğer yarısına paleolitik diyet uygulandı. İki gruba da yiyecekleri miktar konusunda herhangi bir sınırlama getirilmedi. Altı ay ve iki yıl sonra grubun kontrolleri yapıldı.

Paleolitik diyet sayesinde kilo verdiler

Paleolitik diyet yapan grupta sağlıksız karın yağlanmasında ciddi bir düşüş görüldü. Özellikle tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık gelişiminde önemli yer tutan bazı yağ asitleri ve kan yağı düzeylerinde düşüş görüldü. Paleolitik grupta yağ depolanmasına yönelik enzimlerin de etkinliği azaldı.

Blomquist açıklamasında Nordik Beslenme Tavsiyeleri'nin pozitif etkisi olsa da büyük oranda doymamış yağ asidi içeren Paleolitik diyetin faydalarının daha fazla olduğunu ifade etti.

tas-devri-diyeti-gidahattiPaleolitik diyet nedir?

Paleolitik diyet yüksek oranda protein ve doymamış yağ içeren, glisemik indeksi ise düşük olan bir diyet türü. Bu diyet temelde sebze, yağsız et, balık, tavuk, yumurta, deniz mahsulü, tohumlar, yemişler, sıvı yağlar ve meyveleri içermekte. Nordik Beslenme Tavsiyeleri'nden en önemli farkı, Paleolitik diyetin tahılları, sütü, rafine şekerleri ve dışarıdan eklenen tuzu beslenmenin dışında tutmasıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.