Gıda Hattı

Palamut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

1 Aralık 2018, 21:47
Paylaş
Palamut alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Palamut uskumru, torik ve orkinosu içeren familyadandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz siyah etli göçmen bir balıktır.

Palamut avı ağustos ayında başlar. Önce karadenizde sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar.

Karadeniz ve Marmara palamutu bir başka

Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Uzunluğu 1 metreye kadar varır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri karadeniz ve marmarada avlanılan tipleridir.

Karadeniz ve marmara palamutunda baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık menevişli 7 adet band bulunur.

Egede yaşayan, tombik, benekli orkinos ve yazılı orkinos isimleri alan yakın akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde yine en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur.

Bu cinsin etinin tadı hakiki palamuta nazaran hiç güzel değildir. Ama çok kişi bu özelliği bilmeyip palamut diye aldanır ve sonra palamuttan soğur.

Palamutun en lezzetli zamanı..

Lezzetli bir palamut için en iyi zaman Eylül ayı başından Şubat ayı ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde palamutlar oldukça yağlı olduğu için tavası yerine ızgarasını tercih etmenizi öneririz.

Bu mevsimde yahniside harika olur. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir.

31-40 cm arası palamut

40-50 cm arası kestane palamutu

51-60 cm arası torik

61-65 arası sivri

65-70 cm arası altıparmak

70 cm den büyük zindan delen

Torik ve toriğin büyük boyları palamuttan daha çok yağlıdır bu nedenle tuzlama ve lakerdası tercih edilir.

Göçmen balıkların en hızlısı orkinos

Göşmen balıkların en hızlısı olarak bilinen Orkinoslar saatte 65 – 70 km hıza ulaşabilirler. Sardalya, hamsi, tirsi, uskumru, torik, palamut ve lüfer gibi balık sürülerini kovalar ve yerler..

Market raflarında özellikle konserve ton balığıolarak satılan orkinos balığı sağlık açısından oldukça faydalı ancak riskleri de var. Özellikle hamilelikte içerdiği cıva açısından tüketilmesi tavsiye edilmiyor. İşte ton balığı yani orkinos hakkında bilinmesi gerekenler..

Orkinos hakkında bilmeniz gerekenler

Yaklaşık 2 milimetre boyunda ve henüz yüzgeçleri olmayan ton balıkları kısa sürede hızla gelişerek büyürler.

3 ay gibi kısa bir zaman içinde ağırlıkları yarım kiloyu bulan orkinosların, 1 yaşına geldiklerinde boyları 60 santimetreyi bulabilmektedir.

İri vücutlarına rağmen son derece çevik hareketlerde bulunabilen ton balıkları uzun mesafe göçlerde dinlenmeden yüzebilirler.

Saatte ortalama 60 kilometre hız yaparak denizdeki en hızlı canlı türlerinden biri olarak bilinen orkinoslar, göçmen bir balık olarak sürekli yüzme eğilimindedir.

Vücutlarının ön kısmı yuvarlak hatlı, kuyruğa doğru incelen yapıdadır. Köpekbalıkları ile ortak özelliklerinden olan gaz keselerinin bulunması, ton balıklarının yüzeyde kalabilmek amacıyla sürekli yüzmek zorunda kalmalarına neden olmaktadır

İki dorsal yüzgeç arasında az bir mesafe vardır. Sekiz veya dokuz adet pinnul denen yalancı yüzgeç bulunur. Bu yüzgeçler hem sırtta, hem anal yüzgecin arkasında bulunur.

Vücudun üst tarafı koyu mavi veya siyah, yanlar gümüşi beyaz, karın yüzgeci arasında sarkık iki et parçası bulunur.

Kuyruk yüzgecinin kenarı beyaz renklidir. 1.000.000’a yakın yumurta bırakabilirler.

Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları üreme dönemleridir.

Sardalya, hamsi, tirsi, uskumru, torik, palamut, lüfer gibi balık sürülerini kovalar ve yerler. Genç orkinoslar, sürü halinde torik ve palamutlarla birlikte boğazdan inerler.

Üç yılda erginleşirler. Olgunlaşmış orkinoslarının ağırlığı bir tona, boyu 5-6 metreye kadar ulaşır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.