AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Öz disiplin nasıl oluşturulur? İşte 4 adımda "öz disiplin"

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

18 Nisan 2019, 21:03

Sizde her Pazartesi rejime başlayıp Salı bırakanlardan mısınız? Ya da her ay kendinizi spora adayacağını söyleyerek kandıranlardan mısınız? Ya da harcamalarınızı yönetemiyor musunuz? 

Bu sorulara cevabınız "EVET" ise, siz de öz disiplin sorunu olanlardansınız demektir. Peki, bu öz disiplini nasıl oluşturabiliriz? Bu sorunun cevabını kendi hayat tecrübelerinden yararlanarak yazdığı kitabında Kalen Bruce anlattı. Ben sizler için kitabı özetledim...

4 adımda öz disiplin nasıl oluşturulur? | Hümeyra Kabaca

#Adım 1: Bir Disiplin Katalizörü Bulun

"Burası disiplin için gereken odak alanın olacak. Bu kası güçlendirmek için kullanabileceğiniz bir alan bulmanız gerekiyor ve zayıf olduğunuz bir alanı seçmek gayet iyi bir fikir. Birçok insan disiplin katalizörü olarak spor salonunu, koşuyu veya başka bir fiziksel egzersiz şeklini seçer. Ben finansmanı seçtim.

Eşim ve ben evlendiğimizde, parayla nasıl başa çıkılacağı konusunda oldukça zorlandık. Birkaç finans dersinden ve birkaç çalışma kitabından geçtim ama yapamadım. Tek bir kredi kartına bile ödeme yapmadan mümkün olduğu kadar para harcamayı öğrenmekle meşguldüm. Para kullanma biçimimin bu olduğunu biliyordum, bu yüzden bu durumu disiplini inşa etmek için katalizör olarak kullanmaya karar verdim.

Birkaç yıl sonra tamamen borçsuzduk (“biz” diyorum, ancak tüm borçlar benimdi). Olayı basite indirgemek istemiyorum. Acı verici bir yolculuktu ama buna değdi. Katalizörümü buldum ancak yetmez, bu da beni bir sonraki adıma götürüyor."

#Adım 2: Binayı Örmeye Başlayın

"Bu bölüm hızlı gerçekleşmiyor. Dave Ramsey'nin dediği gibi, “Biz mikrodalga fırın değil, güveç işi yapıyoruz.” Bu on yıl alacağı anlamına gelmez, ancak yeterli zamanı vermeye hazır olmalısınız.

Finansmanı disiplin katalizörüm olarak seçtiğim zaman, bu benim için birkaç şey ifade ediyordu:

  1. Canım istediği zaman para harcamaktan vazgeçmek zorunda kalacağım.
  2. Her öğün için yemek yemeyi bırakmak zorunda kalacağım.
  3. Kredi kartımı kesip her satın alma işleminde nakit kullanacağım.
  4. İpotek haricinde borcumu ödemek için birden fazla işte çalışacağım.

Bu aynı zamanda finansal yolculuğumun başlangıcıydı. Birkaç yıl içinde kişisel finans üzerine 200'ün üzerinde kitap okudum ve bu durum, kendi borcumu ödemenin ötesinde daha da fazla fırsat doğurdu. Başkalarının da aynı şeyi yapmalarına yardımcı oldum ve sonuçta bu benim yazma kariyerimin başlamasına neden olan şeydi. Çığa dönüşen bir kartopu gibiydi ve hepsi benim finansmanda öz disiplinli olma kararım ile başladı."

#Adım 3: Sürece Kendinizi Adayın

"Hepimiz, disiplinin kendini adama gerektirdiğinin farkındayız ve bu gerçekten zorluğun başladığı yerdir. Formun oluşması için 21 günlük alışkanlıklar gösteren çalışmaları ya da üç ay sürecek alışkanlıkları gösteren çalışmaları okuduğunuzda, öz disiplinin belli bir süre alacağını biliyorsunuz. Genellikle ilk 10 gün gerçekten zordur. Sonraki 10 gün daha kolaydır ama alışkanlığınız henüz sağlam bir şekilde oturmamıştır. Sonraki 10 gün ise, yapabileceğinizi anladığınız günlerdir.

Bu süreçte zorunda kalındığı zaman, daha hızlı adapte olduğunuzu görürsünüz. Mesela askerlik; normal hayatında sabah 5’de sıcacık yatağından kalkıp spor yapamayan insanlar, askerde aslında çok da zor olmadığını anlarlar. Askerlik sürecinde zorlanmadım diyemeyeceğim ama ilk öz disiplini orada sağladığımı fark ettim. İnsan zorda kalınca da olsa, öz disiplinini sağladığı zaman, aslında aynı sistemi hayatının başka alanlarında yapabileceğini düşünüyor. Benim yaptığım tam olarak buydu."

#Adım 4: Birçok Öz Disiplini Aynı Anda Edinmeye Çalışma

"Disiplini okursanız, neredeyse herkesin bu noktada hemfikir olduğunu göreceksiniz. Hayatınızın her alanında aynı anda, farklı disiplinler kurmaya çalışmak istemezsiniz. Şüphe ile yaklaştığınız 20 yeni alışkanlığa başladığınızı düşünsenize! Anlaşılması kolay olsun diye mübalağa kullanıyorum. Kendinizi zorlamanıza gerek yok. Bir alanla başlayın ve başardıkça bir alan daha ekleyin.

Çok fazla alanda disiplin kurmaya çalışırsanız, iradenize yenik düşersiniz. Tıpkı disiplin gibi, irade de bir kas sistemindedir. Bu da yorgunluk kümeleri anlamına gelir. Neredeyse aynı kastır, ama tam olarak değil. Disiplin, uzun mesafe boyunca tutarlılık, irade ise attığınız her eylem ile ilgilidir. Ancak harekete geçecek enerji aynı yerden gelir."

Hayat bize filmlerde gösterdikleri gibi gelişmiyor maalesef. Tipik bir film senaryosu nasıl gelişir? Genç adamı aşağılarlar, o da hırslanır. Bu yüzden forma girmeye çalışır. Kilo vermeye, kas yapmaya başlar. Aynı zamanda normalden 4 saat daha erken kalkar, spor yapar, beslenme düzenini değiştirir bir hafta içinde Rocky gibi dövüşmeye başlar. Bu ancak filmlerde olur.

Gerçek hayat senaryosunda ise, genç adam bir değişiklik yapmak istediğine karar verir. Bu yüzden ertesi sabah erken saatlerde alarm kurar, birkaç kez alarmı erteler ama sonunda normalden 30 dakika önce yataktan kalkmayı başarır. Öz disiplin kurmaya çalıştığını hatırlar, biraz motive olur. 3-5 dakika oyalanır ama spor ayakkabılarını giymeyi başarır. İki yıldır hiç koşmadığı için 10 dakika sonra baldırları acır. Yavaşlar, yürüyerek evine döner. Aynı zamanda sağlıklı beslenmesi gerektiğini düşünür ve kahvaltısını yapar; yumurta akı ve brokoli. İki yıldır bu kadar aç kalmadığı için iradesiyle savaş halindedir. Sonra işe giderken elinde birden sandviç belirir! Bu sandviç de nereden çıktı şimdi! Kendini suçlar ve neden başaramadığını sorgular. Cevap bulamaz ve birkaç ay sonra tekrar denemeye karar verir.

İnsan bir anda hayatında çok şeyi değiştirmeye çalışmamalıdır. Daha küçük ama kalıcı değişikliklerle ilerlemelidir. Böylece örnekteki gibi hikayeniz daha başlamadan bitmez.

İşte disipline edilmesi gereken bazı ortak alanlar:

?Finansman: Borçtan kurtulun, emekliliğe yatırım yapın, acil durum fonu oluşturun.

?Sağlık: Kilo verin, güç kazanın, sigarayı bırakın, bir bağımlılığı kırın.

?Evlilik: Eşinizle daha fazla baş başa zaman geçirin, birlikte uzun bir tatile çıkın, buluşmalara devam edin.

?Aile: Vakit buldukça aile ile zaman geçirin, birlikte dışarı çıkın ve daha çok şey paylaşın.

?Kişisel: Daha fazla kitap okuyun, dini değerlerinizi arttırın, verimli bir sabah rutini sürdürün.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.