AramaArama
Gıda Hattı

OYAK, Tamek satın alması için Rekabet Kurumu’na başvurdu

24 Mayıs 2021, 12:20
Paylaş
OYAK, Tamek satın alması için Rekabet Kurumu’na başvurdu

Sagra'yı satın alarak gıda sektörüne giren OYAK, şimdi de Türkiye’nin köklü markalarından Tamek’in satın alma anlaşmasının onayı için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

OYAK, gıda sektöründeki varlığını arttırmaya devam ediyor.

Tamek satın alımı için Rekabet Kurumu’na başvurdu

Sagra’yı alarak, büyüklüğü 120 milyar lirayı aşan Türkiye gıda sektörüne güçlü bir giriş yapan şirket, sektördeki ikinci stratejik hamlesini gerçekleştirmek adına1955’te Bursa’da kurulan, yüzde 100 Türk menşeli gıda üreticisi Tamek’i satın alma anlaşmasının onayı için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Satın alma işleminin tamamlanmasının ardından şirketin meyve suları, sebze ve meyve konsantreleri, salça, hazır yemekler, reçel, marmelat, hazır soslar, haşlanmış ürünler, ketçap, mayonez ve donmuş ürünlerin üretimi, satışı ve pazarlamasına dair tüm varlıkları ve bu işlerle ilgili markaların geri kalanlarına sahip olan Asena Patent Marka Fikri Telif Hakları Danışmanlığı ve Ticareti A.Ş.’nin tüm hisseleri OYAK tarafından devralınacak.

“Yurt içi ve ihracat pazarlarında büyüyeceğiz”

Tamek ile gıda sektöründe önemli bir yatırıma imza atacak olmanın yanı sıra, gıda sektörü adına geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunmanın önemini vurgulayan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “2017’de çizdiğimiz vizyonun meyvelerini almanın memnuniyetini yaşıyoruz. Şirket özellikle meyve suyu ve salça alanında ülkemizin önde gelen markalarından. Markanın mirası ve bu mirasla birlikte gelen bilinirliği OYAK’ın gücü ile birleştiğinde efektif, hızlı ve karlı bir operasyon yaratabileceğimize inanıyoruz. Sagra ve Tamek markalarını stratejik vizyonumuz doğrultusunda büyütmeyi, yurtiçindeki pazar payımızı ve ihracattaki etkinliğimizi arttırırken aynı zamanda dokunduğumuz tüm paydaşlarımızın da bizimle birlikte büyümelerine olanak sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Tamek ürünlerinin mevcut pazar paylarını kısa vadede iki ila üç katına, orta vadede ise dört ila beş katına çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Erdem, “Şirket cirosunun yaklaşık yüzde 30’u ihracattan geliyor. Biz bu oranı korumayı hedefliyoruz. Ancak ciroyu 5 yıl içinde mevcudun 10 katına çıkarmayı hedeflediğimizi düşünürsek ihracattaki büyüme beklentimizi de ifade etmiş oluruz” diye konuştu.

Meyve suyu pazarının potansiyeli yüksek

Almanya’da yıllık 30, ABD’de ise 40 litre kişi başı yıllık tüketimi olan meyve suyunun Türkiye’deki kişi başı tüketimi ise yıllık 10 litre. Bu açıdan yurtiçi tüketiminde büyük bir potansiyel barındıran meyve suyu pazarı, ihracatta da önemli fırsatlar sunuyor. 150'den fazla ülkeye yıllık yaklaşık 350 milyon dolarlık meyve suyu ve konsantre ihracatı gerçekleştiren Türkiye’de, geçen yıl ihracatta yüzde 24’lük bir artış yaşandı. Toplam ihracatın üçte birinin yapıldığı ABD'yi Hollanda, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkeler takip ediyor.

Tamek ve Sagra’nın içinde yer aldığı Türkiye atıştırmalık, meyve suyu ve temel gıda pazarı, yaklaşık 45 milyar lira büyüklük ile toplam gıda pazarından yüzde 35 pay alıyor.

Tamek: İlklerin markası

1958’de Türkiye’nin ilk ketçap ve domates suyunu üretti.

1959’da Türkiye’de ilk hazır yemek ve dolma üretimini gerçekleştirdi.

1963’te ilk meyve suyunu üretti

1974’te Türkiye’nin ilk haşlanmış bakliyatlarını üretti.

1992’de Türkiye’nin ilk diyabetik reçelini üretti.

1993’te Türkiye’nin ilk teneke kutulu meyve suyu üretimini gerçekleştirdi.

2000’de Türkiye’nin ilk karton kutudaki salça üretimini gerçekleştirdi.

2006’da Türkiye’nin ilk katkısız ve koruyucu içermeyen konserve ürünlerini üretti.

2007’de Türkiye’de bir ilk olan potasyum açısından zenginleştirilmiş ve kalp dostu olan %100 portakal suyunu üretti.

2014’te meyve suyunda Türkiye’de ilk Crystal Tetra Pak ambalajı kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.