AramaArama
Gıda Hattı

Oxford Üniversitesi: Koronavirüs geçirmek, uzun süre koruma sağlamıyor!

20 Haziran 2021, 10:30
Paylaş
Oxford Üniversitesi: Koronavirüs geçirmek, uzun süre koruma sağlamıyor!

Yapılan bilimsel araştırma, koronavirüs hastalığını geçirdikten 6 ay sonraki bağışıklık tepkisinin yetersiz olabileceğini gösterdi.

Sağlık çalışanları ile yapılan bir araştırma, koronavirüs geçirmenin uzun dönemde hastalığa karşı koruyucu bir bağışıklık oluşturmadığını, bu endişenin özellikle yeni varyantlar nedeniyle söz konusu olduğunu gösterdi.

Henüz hakem onayından geçerek bilimsel bir dergide yayınlanmayan araştırma, baskı öncesi sunucu olan Research Square’a yüklendi.

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, 6 ay önce hastalık geçiren sağlık çalışanlarının koronavirüse karşı bağışıklık tepkilerinde önemli farklılıklar belirledi. Bazı çalışanların diğerlerine göre çok daha iyi bağışıklığı olduğu, bazı kişilerin bağışıklığının yetersiz olduğu görüldü.

| Tüm dünyadaki koronavirüs miktarı hesaplandı! |

“Hastalık geçirenler de aşı olmalı!”

İngiltere Koronavirüs İmmünoloji Konsorsiyumu ile yürütülen çalışmanın araştırmacıları, elde ettikleri verilerin “daha önce hastalık geçirip geçirmediğine bakılmaksızın herkesin aşılanması gerektiğini” gösterdiğini söyledi.

Araştırma ekibinde yer alan, Oxford’da Hepatoloji ve Deneysel Tıp Profesörü olan Eleanor Barnes, “Koronavirüs enfeksiyonu sonrası bağışıklık tepkisinin nasıl değiştiğine baktığınızda, 6 ay sonra halen tespit edilebilir durumda olduğu görülüyor. Ancak bağışıklık tepkisi insanlar arasında büyük değişkenlik gösteriyor.

Aşıda bu durum oldukça farklı. Aşı yaptığınızda oldukça güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşuyor. Doğal enfeksiyonda, yani hastalığı geçirenlerde bağışıklık tepkisi arasında büyük farklı söz konusu” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.