AramaArama
Gıda Hattı

Otur otur nereye kadar?

19 Nisan 2017, 11:27
Paylaş
Otur otur nereye kadar?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hareketli olmak gerektiğini belirten uzmanlar, “Aktif olun, egzersiz yapın, yürüyün” dese de toplum olarak hareketten kaçınıyor, oturmaya devam ediyoruz.

Kısa mesafelere bile arabayla, otobüsle gitmenin de bir oturma eylemi olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, haftada en az 150 dakika egzersiz yapmanın da bizi inaktif yaşamdan korumadığının altını çizdi.

gamze-senbursa-gidahattiGamze Şenbursa, neden daha az oturup, daha fazla hareket etmemiz gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:

Hareketsizlik nelere yol açar?

“Hareketsiz bir yaşamın getirisi illa ki aldığımız ve veremediğimiz kilolardır. Aşırı kilolu olma yani obezite uzun süre oturan kişilerin başlıca sorunlarındandır. Günde 360 dakikadan fazla oturuyorsanız obez olabilirsiniz.

kilo-gidahattiUzun süre ve yanlış oturmak, postürün bozulmasına da basamak hazırlar. Boyun, sırt postürü kötüyse ve oturmaya dikkat edilmiyorsa, akciğerlerimiz düzgün havalanmaz. Yeteri kadar oksijen sirkülasyonu sağlanmayan vücutta baş ağrıları meydana gelir.

Uzun süre oturmak vücutta kan basıncını ve kan şekeri düzeyini etkiler, vücudun yağı parçalama yeteneğini ortadan kaldırır ve metabolizmayı yavaşlatır. Hem kemik yoğunluğunu etkiler hem de kasların aktivitesini azalttığı için kaslarda zayıflamaya sebep olur. Özellikle kalça kaslarının zayıflamasına bağlı olarak yürürken daha fazla enerji harcamaya ve daha çok yorgunluğa sebep olmaktadır.

Sekiz saatten fazla oturmak kötü kolestrolü arttırır, kalp damar problemlerine, tip 2 diyabet gibi problemlere de sebep olabilir. Hatta bazı kanser türleri de oturma yani hareketsiz yaşamın bir getirisidir. Bunun sonucunda da ölüm gelir.

Ailece sportif bir aktivite yapın!

“Teknolojinin beraberinde getirdiği hareketsiz yaşamın yan etkilerinden kurtulmak için yapmamız gereken bazı değişiklikler vardır. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza alışkanlık edindirmek için mümkün olduğunca bebek arabası, bebek taşıyıcıları kullanmayın, unutmayın çocuklarınız öncelikli olarak görerek ve sizi izleyerek öğrenir.

Yetişkin bireyler ise bilgisayar, televizyon karşısında geçirdiği süreye dikkat etmeli. Televizyon karşısında oturma süresini kısa tutun.

ofis-calisan-gidahattiMasa başı iş yapan bireyler, belirli aralıklarla kalkıp oda içerisinde dolaşın, mümkünse dışarıya çıkıp temiz hava alın.

Kısa mesafeleri arabayla gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edin.

Mutlaka ailece sportif bir aktivite yapın.

Ailece planlayacağınız düzenli etkinlikler bile hayatınıza hareket katar. Piknik, doğada yürüyüş, bisiklet sürme, yüzme gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.