Gıda Hattı

Otomotiv ve Gıdada Rekabet

10 Eylül 2007, 17:07
Paylaş

İstanbul Ticaret Odasının (İTO ) haftalık yayın organı İstanbul Ticaret Gazetesi’nde, Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK ) Genel Koordinatörü Dr. Melih Bulu`nun, İstanbul `un en rekabetçi sektörlerine ilişkin araştırmasının sonuçlarına yer verildi.

Araştırmaya göre, sanayi sektörlerinden tekstil ve konfeksiyon, deri, boya, plastik, ana metal, makine ve teçhizat, elektrik ve elektroniğin rekabetçilik seviyelerinin orta seviyede olduğu saptandı. Sağlık, bilişim, lojistik ve ticaret sektörlerinin de İstanbul sınırları içerisinde orta seviyeli rekabetçiliğe sahip olduğu ortaya çıktı.

İstanbul’da sanayi sektörleri arasında sadece ‘otomotiv ve gıda’, yüksek rekabetçilik gücüne sahip çıktı. Hizmet sektörleri arasında kültür, turizm, finans, gayrimenkul ve inşaatın da yüksek seviyede rekabet gücüne sahip olduğu belirlendi.

Rekabet uzmanı Melih Bulu, araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde, yüksek rekabet seviyesine sahip sektörlerin, önümüzdeki dönemde hem ciro hem de karlılık olarak daha da büyümelerinin beklenmesi gerektiğini, söz konusu sektörlerin, yapısına göre yeni istihdam yaratmalarının doğal bir sonuç olacağını vurguladı.

Bulu , orta seviyeli rekabetçiliğe sahip sektörlerin, genellikle strateji oluşturma ve birlikte hareket etmede yaşadıkları sorunların daha rekabetçi olabilmelerinin önündeki en büyük engeller olduğunu ifade ederek, “Orta derecede rekabet seviyesine sahip sektörlerin gelecekte ciddi bir büyüme potansiyeli olmadığı gibi bu sektörlerin tamamen gerilemesi de beklenmemelidir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.