Gıda Hattı

Otofaji: Vücudun kendi kendini temizlemesi!

27 Ocak 2022, 12:21
Paylaş
Otofaji: Vücudun kendi kendini temizlemesi!

Otofaji, vücudunuz temizlenirken ve hasarlı hücre parçalarını yenileriyle değiştirirken meydana gelen doğal bir süreç olarak biliniyor.

Otofajiyi uyarmak bireylerin elinde! Diyetlerinde yaptıkları küçük değişimler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile bu süreç uyarılabiliyor.

Bunlar arasında egzersiz yapmak veya kalori alımınızı kısıtlamak geliyor.

Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı ketojenik bir diyet, vücudunuzun şeker yerine enerji için yağ yaktığı metabolik bir durum olan ketozu teşvik ederek otofajiyi de uyarabiliyor.

Otofajiyi fiziksel olarak hissedemeseniz de, belirgin semptomlarla ilişkilendirilebiliyor. Bunlara metabolizmadaki değişiklikler, insülin veya glukagon gibi spesifik hormonların seviyeleri neden olabiliyor.

Vücudunuzun yenilenme süreci olduğunu nasıl anlarsınız?

Artan keton seviyeleri

Keton cisimleri, vücudunuz enerji için kullanmak için yeterli karbonhidrata sahip olmadığında yağ asitlerinden üretilen moleküller olarak biliniyor.

Araştırmalar, keton cisimlerinin üretiminin otofajiyi uyarabileceğini gösteriyor.  Bu nedenle, vücudunuzun ketozda olduğunu belirtmekle birlikte, artan keton seviyeleri bir otofaji belirtisi olabiliyor.

Otofajinin meydana gelip gelmediğini belirtmek için özel metreler veya şeritler kullanarak kanınızdaki, nefesinizdeki veya idrarınızdaki keton seviyelerini kolayca ölçebilirsiniz.

Azalmış iştah

Otofajinin önemli bir işareti iştah azalması. Bu durum muhtemelen glukagon ve insülin gibi değişen hormon seviyelerinden kaynaklanıyor.

Spesifik olarak, otofaji sırasında glukagon seviyeleri artma eğilimindedir. Bu arada, insülin seviyeleri düşer, bu da iştahınızı azaltabiliyor.

Yorgunluk

Ketojenik bir diyet uygulamak dahil olmak üzere otofajiyi indüklemek için kullanılan yöntemlerin birçoğu, düşük enerji seviyeleri ve yorgunluk ile ilişkilendiriliyor.

Gelişmiş beyin fonksiyonu

Otofajiyi artırmaya ek olarak, ketonlar beyin için etkili bir enerji kaynağı olarak kullanılıyor.Yani beyin fonksiyonunu destekleyebiliyor.

Dahası, bazı araştırmalar ketojenik diyetin Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozuklukların tedavisine yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte, otofaji ve beyin sağlığı arasındaki bağlantı hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.