AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin 6 yolu

Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin 6 yolu
6 Temmuz 2015, 16:46

Ramazan ayında oruç tutanlarda oruçla birlikte açlığa bağlı ağız kokusunun  geliştiğini belirten uzmanlar, beslenme de dahil bazı uygulamalarla ağız kokusunun etrafı rahatsız etmeyecek şekilde baskılanabileceğini belirtiyor.

Oruçla birlikte sosyal hayatımızı da devam ettirdiğimiz için ağız kokusunu baskılamanın önemine dikkat çeken Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Recep Eşkar, oruçluyken ağız kokusundan korunmanın yollarını 6 maddede şöyle açıkladı:

“Bakteri plakları ve yiyecek artıklarını temizlemek için dişler, iftardan ve sahurdan sonra mutlaka fırçalanmalıdır ve diş ipi kullanılmalıdır.

Mutlaka dişler ile birlikte dilin de fırçalanması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar, dişleri fırçalayarak ağız kokusunun %20’sinden, dil fırçalayarak ise ağız kokusunun %80’inden kurtulunacağını göstermiştir.

Ramazan ayı yaz aylarına denk geldiği için özellikle soğuk gıdalar tüketilmektedir. Ancak bilinmeyen bir şey var ki, o da soğuk su ağız kokusunu artırır. Soğuk su ve gıdalardan uzak durulmalıdır.

Sahurlarda özellikle kahvaltılık tüketildiği için sucuk, pastırma vb. baharatlı ve sarımsaklı  gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ramazan ayı boyunca yemek alışkanlığımıza bağlı olarak öğlen ve akşam saatlerinde mide öz suyu salgılanır. Bu da ağız kokusu yapar. Bu nedenle öğlen ve akşam saatlerinde  iletişimde bulunulan kişilerle biraz daha uzak mesafeden konuşmak daha iyi olacaktır.

İftarda ve sahurda aromalı organik içecekler; yeşil çay, ada çayı vb. tüketilmelidir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.