AramaArama
Gıda Hattı

Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti çeşitleri nelerdir?

8 Eylül 2021, 12:20
Paylaş
Oruç diyeti nedir? Oruç diyeti çeşitleri nelerdir?

Aralıklı oruç diyeti ‘’Intermittent Fasting’’ ya da ‘’IF’’ diyeti günümüzde çok yaygınlaşmış ve popüler olmuş bir diyet programıdır. Aralıklı oruç diyetinin asıl amacı diğer diyetlerin aksine biraz farklıdır.

Amaç alınan kalorileri kontrol etmek değil, yiyeceklerin tüketildiği zaman aralığının denetimini sağlamaktır.  Yani kişi ne yemesi gerektiğine dikkat etmek yerine ne zaman yediğine dikkat eder.

Peki aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

Aralıklı oruç diyeti üç sistemde ele alınmaktadır. Bunlardan ilki 16-8 saatlik beslenme, ikincisi eat-stop-eat beslenme, üçüncüsü ise 5-2 beslenmedir.

16-8 saatlik beslenmede kişi 16 saat yemek yemezken geriye kalan 8 saatlik süreçte ise günlük alması gereken kalori miktarını alır. Üstelik yenen besinlerin sağlıklı ve düşük kalorili olması gerekmektedir.

16 saatlik süreçte gerekirse sade kahve, şekersiz çay ve soda gibi içecekler tüketilebilir. Sağlıklı bulunan bir yöntemdir. Ancak herkese uygulanmamaktadır. Kişinin yaşam ve beslenme şekli göz önünde bulundurularak sistem devam ettirilmektedir.

Eat-stop-eat beslenmede ise haftanın birkaç günü hiç yemek yenmemektedir. Bu günleri seçerken birbirini takip etmeyen günlerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Geri kalan günlerde ise kişi normal şekilde beslenir. Bu beslenme şekli uzun süre aç kalmayı gerektirdiğinden herkese önerilmemektedir.

Son olarak 5-2 beslenme yönteminde ise kişi haftanın 5 günü normal bir şekilde beslenirken geri kalan 2 günde düşük kalorili beslenilir. Ancak bu beslenme yöntemini gebelerin, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalarının, ilaç kullananların ve kronik rahatsızlığı olanların uygulaması önerilmemektedir.

Aralıklı oruç diyetinin faydaları nelerdir?

  • Metabolizmayı hızlandırarak hızlı ve etkili bir kilo verme sağlamaktadır.
  • Kan insülin seviyesi düşürmektedir. Ayrıca insülin direncini de düşürmektedir.
  • Belirli bir süre aç kalınması durumunda beyinden BDNF denen çok önemli bir madde salgılanmaktadır. Bu madde beyin hücrelerinin sağlığını etkiler ve beyin hücrelerinin yenilenmesinde fonksiyonu vardır. BDNF ‘in Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını koruduğuna dair görüşler yer almaktadır.
  • Vücutta direnci arttırmaktadır.
  • Uyku kalitesini arttırarak daha dinç bir yaşam sağlamaktadır.
  • Trigliserid ve kolesterol düzeylerini düşürmektedir.

Ayrıca bu yazı, genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.