Gıda Hattı

Ortadoğunun Sabancısı Adel Al Aujan, Avrupa İçecek Pazarına Türkiyeden Açılacak

2 Kasım 2006, 17:51
Paylaş

ORTADOĞU’NUN “SABANCI”SI ADEL AL AUJAN, AVRUPA iÇECEK PAZARINA TÜRKiYE’DEN AÇILACAK.
Docal meyve parçacıklı meyve suları ile Ortadoğu pazarını elinde bulunduran, Suudi Arabistan’lı AUJAN Grubu, Türkiye’de yatırıma hazırlanıyor.

İnşaat, turizm, içecek ve gida üretimi ile Suudi Arabistan’ın 100 büyük şirketi arasında yer alan AUJAN Grubu üst yönetimi, 2007 yılı ortalarında gerçekleştirecekleri girişimin öncesinde geçtiğimiz hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile bir araya geldi.

Görüşmelerin verimli geçtiğini açıklayan AUJAN Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adel Aujan, Başbakan’ın Körfez Sermaye’sine olan sıcak ilgisinin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. Başbakan’a bağlı kurulan Yatırım Ajansı’nın yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekecek büyük bir gelişme olarak nitelendiren Adel Aujan, davet niteliği taşıyan bu ilgiyi diğer işadamları ile de paylaşacağını ifade etti.

Türkiye’de 100 milyon litre kapasiteli bir meyve suyu üretim tesisi projesine hazırlandıklarını belirten Aujan, bu tesisi narenciye bölgelerinde gerçekleştirecekleri “sözleşmeli tarım” ve hammadde işleme tesisi ile de destekleyeceklerini kaydetti. Adel Aujan, “Amacımız, Türkiye’de bacası tüten ilk körfez sermayesi olmak ve Türk istihdamına katkıda bulunmak. Yatırım planlarımızı ve fizibilite çalışmalarımızı bu çerçevede yönlendiriyoruz.” dedi.

Adel Aujan, “Bedava Arazi Aramıyoruz”

Başbakanlık’ta gerçekleşen görüşmenin ardından grubun bedava arazi aradığına ilişkin yansıyan haberlerin gerçekleri yansıtmadığına işaret eden Adel AUJAN, “Biz üretim odaklı bir kuruluşuz. Daha fabrikanın yerine ilişkin fikirlerimiz bile netleşmedi. Fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biz yabancı yatırımcılar, Türk firmalar gibi Turkiye’deki yerel yatirim mevzuatina ve prosedurune hakim değiliz. Tek isteğimiz yatırım ortamının elverişli, uygun ve eşit olması. Başbakan’a bağlı kurulmuş olan Yatırım Ajansı ile bu yöndeki taleplerimizin eksiksiz karşılanacağı konusunda kafamızda hiçbir soru işareti kalmadı.” dedi.
 
Türkiye’ye İlgi Tek Yönlü Değil

Geçtiğimiz yıldan beri Silivri’de bulunan Misbis tesislerinde fason olarak üretilen çikolata ürünlerinin Ortadoğu pazarında kendi markalari ile satildigina dikkat çeken AUJAN Grubu pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yonetim Kurulu Uyesi Tolga Sezer de,  Türkiye’nin hem üretim hem de pazar açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Rani markası başta olmak üzere grup tarafından üretilen içeceklerin, tum Ortadogu’da ilk ucte olduguna ve Iran ve Irak gibi pazarlarda ise Coca Cola ve Pepsi Cola’nın toplamından fazla tüketildiğine dikkat çeken Sezer, Türkiye’de yapılacak üretim ile önce iç pazarı ardından da tüm Doğu Avrupa ve BDT ülkelerini hedeflediklerini söyledi.

Içecek ve cikolata - sekerleme alanındaki yıllık cirosu 380 milyon USD’e ulaşan grubun,  inşaat ve turizm alanında da faaliyet gösterdiğini hatırlatan Tolga Sezer, grubun Türkiye’ye olan ilgisinin tek yönlü olmadığının altını çizdi. Sezer, “ Grubumuzun diğer alanlarındaki faaliyetleri ile ilgili de bazı temaslarda bulunduk. Dubai’de yakın bir gelecekte başlayacak büyük bir iş merkezi ve otel projemiz var. Türkiye inşaat sektöründe son derece uzman bir ülke. Dünya çapında iş yapan ve büyük başarılar göstermiş şirketler olduğunu biliyorum. Bu projede de Türk firmalar ile işbirliği içine girmek için arayışlarımız sürüyor.” dedi.

NOT:
• Grubun toplam yıllık cirosu 1 milyar USD’ye yakın
• Içecek ve çikolata – şekerleme bölümünün yıllık cirosu 380 Milyon USD
• AR-GE departmanın başı dahil olmak üzere grup bünyesinde 8 Türk yönetici çalışmakta.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.