AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Orta gelir tuzağına dikkat çekti, Türk mutfağına sahip çıktı!

Orta gelir tuzağına dikkat çekti, Türk mutfağına sahip çıktı!
19 Şubat 2016, 12:42

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alan Koç Holding’in Şeref Başkanı Rahmi Koç, ekonominin 2012’den bu yana arzu edilen hızda büyümediğine dikkat çekti, hükümeti ekonomide orta gelir tuzağını aşmayı sağlayacak yol haritası hazırlamaya davet etti. Türk mutfağına da sahip çıkan Koç, günümüzde Michelin şeflerinin yanında bulaşıkçılık yapanların bile Türkiye'de el üstünde tutulduğu eleştirisini yaptı.

rahmi-koc-koc-holding-gidahattiKısa süre önce oğlu Mustafa Koç’u kaybeden Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, oğlunun vefatından önce Asomedya Dergisi’ne verdiği röportajda, Türk ekonomisine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı, Türkiye’de değişen yeme-içme kültürü konusunda da eleştirilerde bulundu.

Ekonomi eleştirisi ve orta gelir tuzağı için çağrı

Türkiye ekonomisinin 2012'den itibaren ne yazık ki arzu edilen hızda büyüyemediğini, 2015’de dahil olmak üzere son 4 yıldır büyümenin, yıllık ortalama yüzde 3 civarında kaldığını hatırlatan Rahmi Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna paralel özel sektörün yatırımlarında da yavaşlama görüyoruz. Dünya ekonomisinin de zayıf bir performans gösterdiğini düşünürsek, büyümeye ihracat tarafından da gerekli desteği alamıyoruz. Tüm bunların neticesinde, kişi başı milli gelirimiz, 10 bin dolar civarında takılıp kaldı. İşte bence 2016'da hükümetin yapması gereken ilk iş, orta gelir tuzağını aşmamızı sağlayacak ve 2023 hedeflerine bizi yaklaştıracak yol haritasını hazırlamak."

ihracat-gidahattiKoç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç: Yatırımlar taşa toprağa gitti

“Türkiye’nin imkanları bitmez, tükenmez” diyen Rahmi Koç, ülkeye hamle yaptıracak 3 noktayı "yurt dışında yatırım yapmak, ihracat kuvvetlendirmek ve rekabet gücümüzü artırmak" olarak sıraladı.

Son 10 yılda yatırımların çoğunun taşa toprağa ve çimentoya yapıldığını vurgulayan Koç, Türkiye'ye ihracat getirecek, rekabeti kuvvetlendirecek yeni yatırımlar, yeni fabrikalar, yeni işler açılmadığını söyledi. Ülkenin son 7-8 yıldır uluslararası rekabette ancak yerini muhafaza edebildiğini, yükseklere tırmanacak hamleleri yapamadığını kaydeden Rahmi Koç, Türk ekonomisi için 10 üzerinden 7 puan verdi, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı:

"Notun zayıf kalmasına neden olan etkenlerin başında eğitim sisteminin yıllardır istikrarlı bir düzene kavuşmaması ve de bilhassa teknik eğitimin yeterince önemsenmemesi, ekonomi ve sanayileşme politikalarının uzun süreli ve kesintisiz istikrar göstermemesi, katma değerli ve ileri teknoloji ürünlerine göreceli olarak ve de rakip ülkelere benzer teşviklerin verilememesi geliyor. Ayrıca, uzun seneler yüksek enflasyonla boğuşan ülkemizde, hükümetlerin enflasyon muhasebesi tutulmasını kabul etmemeleri yüzünden kazanılmamış paralardan ağır vergilerin ödenmesi kaynak yaratmayı önledi.

Türk insanı, tüm Akdeniz insanları gibi sıcak, cana yakın ve misafirperverdir. Yabancı lisan öğrenmeye yatkındır. İnişli, çıkışlı ekonomilerde, Türk işadamları kaygan zeminlerde işlerini başarıyla sürdürmektedir. Bu nedenle Türklerin daha fazla yurt dışına taşmaları, daha çok şirkete ortak olmalarının vaktinin geldiğini düşünüyorum.”

ofiste-calisan-gidahattiKadınlar üzüntü kaynağı

Bir ülkenin gelişiminin insan kaynağına verdiği önemden geçtiğini dile getiren Rahmi Koç, kadınların iş hayatına katılmalarının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizin orta gelir tuzağı ile karşı karşıya olduğu bu dönemde, barındırdığımız yetenekleri ekonomiye katmamak gibi bir lüksümüz olmadığına inanıyorum. İstatistiklere göre çalışabilecek kadın nüfusunun yüzde 68'i iş gücüne katılmıyor. Bu yetenekleri iş hayatına kazandırmaya yönelik yapılan her çalışmanın ülke ekonomisine getirisi büyük olacaktır.

Biz de faaliyet gösterdiğimiz sektörlerin getirdiği tüm zorluklara rağmen, kadın istihdamımızı azami seviyede tutmaya öncelik veriyoruz. Bir kadının, fevkalade eğitim gördükten sonra bu tecrübe ve bilgisini, ekonomiye aktaramaması, evde oturmaya mahkum edilmesi ne hazindir ve vatan için ne büyük bir kayıptır.”

restoran-gidahattiTürk mutfağı en güzeli

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, "Mutfakla aranız nasıl?" şeklinde soruyu yanıtlarken, ilginç bir çıkışta bulundu. Koç, şunları söyledi:

“Mutfağa girmedim, sadece yurt dışında okurken gıda alışverişimi yapardım. Lezzetsiz yemek, zevksiz prezantasyon, bilgisiz servis hemen nazarı dikkatimi celp eder.

Ev yemeklerine bayılırım. Oysa şimdi Michelin'in kapısından geçen yahut Michelin şeflerinin yanında bulaşıkçılık yapanlar bile bizim memlekette el üstünde tutuluyor. Orijinal yapıyoruz diye ne olduğu belirsiz kuş yemi gibi yemekler çıkarıyorlar. Dünyanın da ücretini ödüyorsunuz. Bunu hiç sevmiyorum."

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.