AramaArama
Gıda Hattı

Ornish diyeti nedir? Faydaları nelerdir?

14 Eylül 2021, 20:42
Paylaş
Ornish diyeti nedir? Faydaları nelerdir?

Ornish diyeti, kronik hastalıklar için tedaviye yardımcı bir diyettir. Ayrıca sağlığı iyileştirmeyi de vaat eden popüler bir diyet planıdır. Kapsamlı yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı ve meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, baklagiller ile dolu, az yağlı, bitki bazlı bir öğün planını içermektedir.

Ornish diyeti adından da anlaşılacağı gibi aslında bir sebze diyetidir. Sebzelerin öğünlerde hakim olması insülin direnci, tansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korunmayı sağlar. Ayrıca tedaviye yardımcı bir öğün planlaması içerir.

Diyet esas olarak meyve, sebze, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitki bazlı bileşenlere odaklanan az yağlı, lakto-ovo-vejetaryen bir diyettir. Diyette soya ürünleri, yumurta akı ve sınırlı miktarda yağsız süt ürünleri bulunmaktadır.

Ornish diyeti nasılyapılır?

Kalori hesaplamanıza veya besin alımınızı takip etmenize gerek yoktur. Hayvansal ürünler dışında hiçbir gıda öğünlerde yasak değildir. Ancak et, balık ve kümes hayvanları diyete dahil değildir. Ayrıca fındık, tohum ve bitkisel yağlar gibi yüksek yağlı yiyeceklere yalnızca sınırlı miktarlarda öğünlerde yer alabilmektedir.

Sağlıklı yağlar, günlük toplam kalori alımınızın yaklaşık %10'unu oluşturmalıdır. Günde üç veya daha az porsiyon fındık ve tohum gibi yiyecekler de yenebilmektedir. Ancak porsiyon boyutları çok küçük olmalıdır. Bunun yanı sıra bir porsiyonun 3 gramdan az yağ içermesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Ayrıca kafeinli içecekler, rafine karbonhidratlar, şeker, alkol ve az yağlı paketlenmiş gıdalar sınırlı miktarlarda tüketilmelidir. Diyetinizde değişiklik yapmanın yanı sıra, sonuçları optimize etmek için günde en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapmanız da önerilmektedir.

Ornish diyeti sağlıklı yağları az içermesi bakımından önemlidir ve beslenme eksikliklerini önlemek için dikkatli bir planlama gerektirmektedir. Bununla birlikte, beslenme yetersizliği riskinizi arttırabilecek bazı vitamin ve minerallerden yoksun öğünler içerebileceği unutulmamalıdır.

Bu yazı genel bilgi verme amaçlı yazılmıştır. Uygulamayı düşünüyorsanız, önce bir Diyetisyen veya Hekime başvurmanızı öneririz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.