Gıda Hattı

Ormansızlaşmanın dört kritik sonucu!

6 Kasım 2021, 13:41
Paylaş
Ormansızlaşmanın dört kritik sonucu!

Ormansızlaşma vahşi hayvanları, bitkileri ve insanları en az dört farklı şekilde etkiliyor. İnsan faaliyetleri nedeniyle vahşi orman habitatlarının kaybı olan ormansızlaşma, odun talebi arttıkça küresel bir sorun haline geliyor.

Ormansızlaşma toprak erozyonu, su döngüsünün bozulması, sera gazı emisyonları ve biyolojik çeşitlilik kayıpları gibi geniş kapsamlı sorunlara neden olabiliyor. Kombine olarak, bu dört konu sadece yabani bitkileri ve hayvanları değil, aynı zamanda insanları da etkiliyor.

1) Toprak erozyonu

Toprağı kompakt ve hareketsiz olarak düşünmek kolay. Ancak bu her zaman doğru olmuyor. Toprak şaşırtıcı derecede gevşek olabiliyor. Toprak düzgün olarak sabitlenmemişse yağmurla yıkanabiliyor veya rüzgarla uçup gidebiliyor. Peki, toprağı sabitleyen nedir?

Çoğunlukla bitkilerin kökleri. Bu, özellikle büyük toprak parçalarını tutturmak için yeterince büyük kökleri olan ağaçlar için geçerli. İnsanlar büyük ormanları yok ettiğinde toprak erozyonu ciddi bir sorun haline gelebiliyor.

2) Su döngüsünün bozulması

Su döngüsü, dünyadaki tüm suyun dağıtıldığı süreç. Dünya'nın okyanuslarından ve tatlı su kütlelerinin yüzeyinden gelen su buharlaşıyor ve yoğunlaşarak bulutlara dönüşüyor. Ağaçlar ve diğer bitkiler de yer altı suyunu çıkarıyor. Fotosentez sırasında bu suyu atmosfere bırakıyor. Bulutlar daha sonra hem yer altı suyu hem de sonunda tekrar okyanus suyu olan yağmur üretiyor.

3) Sera gazı emisyonları

Metan ve karbondioksit gibi sera gazları, Dünya atmosferinde ısıyı hapseden ve küresel iklim değişikliğine yol açan gazlar. Neyse ki ağaçlar atmosfere oksijen ve su salmanın yanı sıra karbondioksiti de emiyor. Ağaçlar verimli sera gazı filtreleri işlevi görüyorlar.

Ormansızlaşmanın her yıl küresel sera gazı emisyonlarına yüzde 30'a kadar katkıda bulunduğu tahmin ediliyor.

4) Biyoçeşitlilik kaybı

Ormansızlaşma, bitki ve hayvanların başa çıkamayacağı kadar hızlı bir şekilde araziyi değiştiriyor. Bu da birçoğunun hayatta kalamayacağı anlamına geliyor. Yeterli ormansızlaşma meydana gelirse, tüm türler yok olabilir. Bu can kaybı biyoçeşitlilik kaybı olarak biliniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.