AramaArama
Gıda Hattı

Ormanların kesilmesi, böcekleri nasıl değiştirdi?

16 Ağustos 2021, 19:53
Paylaş
Ormanların kesilmesi, böcekleri nasıl değiştirdi?

Yeni Zelanda’da o kadar orman kesildi ki bazı yerel böcek türleri kanatlarını kaybetmeye başladı.

750 yıllık bir dönemde insanoğlu doğayı o kadar değiştirdi ki, bilim insanları bazı böceklerin değişime hızla uyum sağladığını ve önemli değişime uğradığını söyledi.

Böceklerin azalan ormanlar nedeniyle uğradığı değişimi inceleyen bir araştırma, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Zelandoperla fenestrata adlı böceğin 2 türü var; biri kanatlı, uçabilen bir tür, diğeri ise neredeyse hiç kanadı olmayan ve uçamayan bir tür.

Normalde uçamayan tür, genellikle ağaçların seyrek olduğu yüksek, dağlık bölgelerde görülüyor. Uçabilen tür ise böceklerin ağaçları da keşfettiği ormanlık bölgelerde görülüyor.

Ormanların azalması, böcekleri "uçamaz" hale getirdi!

Ancak ormanlık bölgelerin kesildiği bölgelerde, araştırmacılar ilginç bir durumu fark etti. Normalde bu bölgede yaşayan ve uçabilen böcekler, uçma kabiliyetini kaybetti.

Görünüşe göre, insanların neden olduğu orman açma faaliyetleri bu böceklerin uçabilme kabiliyetini ortadan kaldırdı. Üstelik doğada bu tip değişimlerin normal gerçekleşme süresi düşünüldüğünde, bunu çok hızlı yaptı.

1200’lü yıllardan sonra bölgede hızla artan orman yakma uygulamaları, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nı kaplayan ormanların %40’ının yok olmasıyla sonuçlandı. Eskiden orman olan bu alanlar, otlağa ve makilik alanlara dönüştü.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.