Gıda Hattı

Orman Yangınlarında "Kasıt" Olasılığı

13 Temmuz 2007, 15:30
Paylaş

Özellikle turistik yörelerimizde son zamanlarda sıkça rastlanan orman yangınları yaklaşık 2000 hektar orman alanını kül etti. Yangınlar olumsuz ekonomik etkilerinin yanında canlıların ve doğal yaşam alanlarının yok olması, erozyon tehlikesi, karbondioksit salınımının artması gibi başka olumsuzlukları da beraberinde getirmekte.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak tüm bu tehlikelere dikkat çektiği basın açıklamasında “Son günlerde yoğunlaşan orman yangınları, dünyayı küresel ısınmaya biraz daha yaklaştırırken, bundan en çok etkilenecek bölgelerden biri olan Akdeniz’i biraz daha çölleştirecek” dedi. Demirayak; “Türkiye orman yangınlarının fazla yaşandığı bir ülkedir. Orman yangınları, bu yıl küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle erken sezonda başlamıştır. Bunca uyarıya rağmen hala gereken önlemlerin ciddiyetle alınmadığı görülmektedir. Eğer söz konusu yangınlar, seçim öncesi cahilce beklentiler nedeniyle kasti olarak çıkarılmışsa; siyasetçiler hemen şimdi kamuoyuna, Türkiye’nin ormanlarını yok olmaya götüren bu sürecin durdurulması için ses getirecek açıklamalar yapmak zorundadır. Trajik olansa, bu yangınların küresel iklim değişikliğinin etkisiyle tüm Akdeniz Havzası’nda ve Türkiye’de hızla artacak olmasıdır. Orman yangınları aynı zamanda turizme de yönelik büyük bir tehdittir. Kimsenin güçbirliği yaparak, ortak akılla önlemleri konuşmuyor olması ürkütücü” dedi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Demirayak; yangınlara neden olan ihmal, kaza ve kasıt gibi sebeplerinin değerlendirilmesi, yeni olaylara meydan verilmemesi, yanan orman alanlarının işgaline izin verilmemesi, ormanlardan geçen ve yangına neden olan enerji nakil hatlarının yeraltına alınması, eğitimli personelin yetiştirilmesi, yangın söndürme uçakları ve ekipmanlarının sayılarının artırılması, bunlar için gerekli finansal kaynağın yaratılması gerektiği uyarısında da bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.