Gıda Hattı

Orman varsa su da var!

20 Mart 2017, 13:54
Paylaş
Orman varsa su da var!

TEMA Vakfı, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü bu yıl “Ormanlar ve Su” temasıyla kutluyor. Ormanların tüm canlılara hiçbir karşılık beklemeden hizmetler sunduğunu belirten TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “erişilebilir tatlı suların yaklaşık %75’i ormanlardan beslenen su havzalarından sağlanıyor” dedi.

TEMA Vakfı Gönüllüleri, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla farklı şehirlerde etkinlikler gerçekleştirerek, yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin etkileşiminin önemini vurgulayacak. Bu kapsamda fidan dikimi ve bakımı, yerel su varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla nehir/havza günleri, tanıtım ve bilgilendirme stantları, belgesel gösterimleri ile eğitim etkinlikleri düzenlenecek.

tema-ormancilik-su-gunu-gidahatti

Tatlı suların %75’i ormanlardan

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ile 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Orman varlıklarının öneminin altını çizen Ataç, “Ormanlar tüm canlılara hiçbir karşılık beklemeden hizmetler sunuyor. Örneğin tarımsal, evsel, kentsel, endüstriyel ve çevresel amaçlı kullanılan erişilebilir tatlı suların yaklaşık %75’i ormanlardan beslenen su havzalarından sağlanıyor. Ormanlar ekolojik işlevlerinin yanı sıra dünyada 1.6 milyar insanın geçimi için de önem arz ediyor. Ancak maalesef iklim değişikliği, orman yangınları ve ormansızlaşma gibi baskılar orman ekosistemlerini tahrip ediyor. Bu bakımdan ormanların korunması konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekiyor” dedi.

tema-deniz-atac-gidahatti“Tek bir Su Yasası olmalı”

Dünya Su Günü ile ilgili mesajında ise ülkemizde suya ilişkin 40’tan fazla yasal düzenleme olduğuna dikkat çeken Ataç, “Yasal düzenlemelerin bir su yasası ile tek bir çatı altında toplanması gerekiyor. Türkiye’deki su varlığının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için adım atılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de üstün ekosistem yararını koruyacak nitelikteki bir su yasası çıkarılmasının önemine bir kez daha dikkat çekiyoruz. Öte yandan orman alanları için de gereken hassasiyetin gösterilmesini, doğa haklarının gözetilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TEMA’dan Su Tehditleri Haritası

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki TEMA gönüllülerinin 2016 yılında il ve ilçelerindeki su tehditlerini topladıkları Türkiye Su Varlıklarına Yönelik Tehditler Haritası, bu yıl da güncellenmeye devam edildi.

sulak-alan-2-gidahattiTEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Su varlıklarımızın kirlenme, kuruma ve biyoçeşitlilikte azalma gibi tehditlerle karşı karşıya olduğunu gördük. Gönüllülerimiz aracılığı ile 40 ilde 87 ayrı su varlığının tehdit altında olduğunu tespit ettik. Bu tehditlerin 52’si su varlığının niteliğine, 30’u su varlığının miktarına, 5’i ise su varlığına erişime yönelik tehditleri içeriyor. Tespit ettiğimiz veriler, Türkiye’de yok olma ve kirlenme tehdidi altındaki su varlıklarının küçük bir kısmını belgeliyor. Maalesef tehditlerle karşı karşıya olan birçok farklı su varlığı var” dedi. Ataç, çalışmanın bir amacının da su varlıklarının korunması konusunda toplumsal katılımcılığı sağlamak ve farkındalık yaratmak olduğunu, vatandaş bilimi yöntemiyle haritayı güncellemeye devam edeceklerini ifade etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.