Gıda Hattı

Orman köylüsüne 2020’de 202 milyon TL kaynak ayrıldı

10 Şubat 2020, 13:34
Paylaş
Orman köylüsüne 2020’de 202 milyon TL kaynak ayrıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), son 17 yılda orman köylerinde yaşayan vatandaşlara toplam 2,8 milyar liralık kredi ve hibe desteği sağladı. OGM, 2020 için ise 202 milyon liralık kaynak ayırdı.

Orman köylülerinin kalkınmasına yönelik ORKÖY ile farklı birçok alanda yürütülen faaliyetler çerçevesinde destek verdiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli “Yapılan desteklemelerle orman köylüsünün gelir seviyesini artırmayı, orman ile halk ilişkilerini iyileştirmeyi,  ormanlar üzerindeki baskıyı azaltmayı ve ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Son 17 yılda 2,8 milyar lira destek verildi

Orman köyü aile ve kooperatiflerine hibe ve kredi desteği verilmesi kapsamında son 17 yılda 2,8 milyar liralık destek verildiğini vurgulayan Pakdemirli, “Verilen destek miktarının %20’sini hibe şeklinde veriyoruz. Kredi olarak kullandırılan kısım için ise çok düşük faiz uygulanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

2020’de 202 milyon lira kaynak ayrıldı

Bu yıl orman köylülerine 202 milyon lira kaynak ayrıldığını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bakanlığın politika ve hedefleri doğrultusunda ormanların sürdürülebilir yönetimini sağlayacak, köylünün ürettiği ürünleri ve iş gücünü değerlendirici, istihdam sağlayıcı her türlü proje desteklenecek. Bu yıl yaklaşık 10 bin 700 aileye ulaşmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Orman köylerinde 7 milyon kişi yaşıyor

22 bin 948 adet orman köyünde yaklaşık 7 milyon orman köylüsünün yaşadığını dile getiren Bakan Pakdemirli, “Orman köylüleri sosyal imkanların azlığı, temel hizmetlere ulaşımın zor olması ve geçim sıkıntısı nedeniyle köyden kente hızla göç verdi. ORKÖY kapsamında verilen desteklerle köylünün yaşam konforunun artırılmasını ve dolayısıyla köyden kente göçün de önüne geçmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.