Gıda Hattı

Orman Genel Müdürlüğü 5 bin personel alımı için yöntemi açıkladı

13 Nisan 2019, 09:38
Paylaş
Orman Genel Müdürlüğü 5 bin personel alımı için yöntemi açıkladı

Orman Genel Müdürlüğü, Orman Mühendisi ile Orman Muhafaza Memuru alımlarının 2018 yılı KPSS puanının yanı sıra uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre yapılacağını, Memur ve Şoförlerin ise 2018 yılı KPSS puanlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirileceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 31 Mart yerel seçimlerinden hemen önce Orman Genel Müdürlüğü (OGM) kadrolarına orman mühendisi, orman muhafaza memuru, memur ve şoför olmak üzere 5 bin yeni personel alınacağını açıklamıştı.

Orman Genel Müdürlüğü rotasyon ve personel alımı açıklaması yaptı

Bakan Pakdemirli’nin verdiği müjde üzerine bakışların çevrildiği OGM, personellerinin atama ve yer değişikliği (Rotasyon uygulaması) ve açıktan atama süreçleri ile ilgili olarak kamuoyunda yer alan bilgi kirliliğini gidermek, personel alımlarını bekleyen vatandaşları doğrudan bilgilendirmek amacı ile yazılı bir açıklama yaptı.

OGM’nin internet sitesindeki rotasyon ve personel alımı ile ilgili açıklamada, şunlar kaydedildi:

“DUYURU 1: Orman Genel Müdürlüğü Atama ve Yer Değiştirme yönetmeliklerinde değişiklik çalışmaları devam ettiğinden, zorunlu rotasyon uygulaması 08.04.2019 Tarih ve 214 Sayılı Bakanlık Oluru ile söz konusu yönetmelik değişikliği yapılana kadar ertelenmiştir. Ancak rotasyon süresi dolmuş olan personellerin talepleri halinde yer değişiklikleri yapılacaktır. Personel tercihleri için uygulama süreci yakın bir tarihte ilan edilecektir.

Orman mühendisi ve orman muhafaza memuru alımına sözlü sınav

DUYURU 2: Genel Müdürlüğümüz personel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla Sayın Bakanımızın kamuoyu ile paylaştığı, 5.000 personel alımı için çalışmalara devam edilmektedir. Buna göre;

1.200 Mühendis

2.700 Orman Muhafaza Memuru

800 Memur

300 Şoför alımı sürecine açıktan atama izninin yayınlanması ile başlanacaktır.

31.10.1985 Tarihli ve 3234 sayılı Orman Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanunun Ek 1 inci Maddesine istinaden “Orman muhafaza memuru ve orman mühendisi olarak atanacaklar, ilgili mevzuatı uyarınca yapılan merkezi sınav sonucuna göre, atanacak kadro sayısının dört katına kadar çağrılacak adaylar arasından sınav komisyonlarınca yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucuna göre belirlenir. Bu maddenin uygulanması ile ilgili usul ve esaslar Orman Genel Müdürlüğü tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenir.” hükmü çerçevesinde 2018 yılında yapılan KPSS puanı ile Uygulama ve Sözlü sınav sonucunda başarılı olanlardan;

Memur ve Şoför alımları ise 2018 yılı KPSS puanlarına göre ÖSYM tarafından yerleştirilecektir.”

Personel alımı ne zaman yapılacak?

OGM, söz konusu personel alımlarının 2019 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığını belirterek, ilgililerin bundan sonraki süreci Genel Müdürlüğün web ve sosyal medya hesaplarından takip edebileceklerini bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.