Gıda Hattı

Orkinos dediğin balıkların şahı

25 Ağustos 2013, 11:11
Paylaş
Orkinos dediğin balıkların şahı

Bedri Rahmi, İstanbul Destanı şiirinde Orkinosu anlatır; “Dalyanda kırk tane Orkinos/Kırk değirmen taşı gibi dönmektedir/Orkinos dediğin balıkların şahı…” ve şiir İstanbul’un diğer güzelliklerini anlatmaya devam eder. Ton balığı da denilen bu türün mavi yüzgeçlisi “denizlerin Porsche’si” olarak ünlü.

Söylenene göre bir orkinos saatte 70-80 km hızla yüzebiliyor ve 15 yaşına gelene kadar dünya denizlerinde ortalama 1 milyon deniz mili yol kat ediyor. Hatırlarsanız; Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan dünyanın en büyük balık pazarı Tsukiji'de Ocak ayında yapılan yılın ilk açık artırmasında dev bir orkinos 1.4 milyon TL'ye alıcı bulmuştu. Gerçekten de mavi yüzgeçli orkinos, dünyanın en pahalı balığı.

“Nesli tükeniyor” gerekçesiyle avlanma dönemleri tüm dünyada kısıtlanmış durumda.  Ancak mavi yüzgeçli orkinosların yanı sıra diğer orkinos türlerinde de son yıllarda bir azalma söz konusu. Mavi yüzgeçli orkinos, Japonların ünlü lezzetleri sushi ve sashimi gibi özel damak tatlarına hitap ederken skipjack ve yellowfin gibi türler daha geniş bir tüketici kesimine hitap ediyor. Son yıllarda avlanma yasakları ile gelen rekolte kaybı, bazı ülkelerin av lisanslarına ve ihracata getirdikleri kısıtlamalar, ton balığı ham madde fiyatlarında keskin yükselişe neden oldu. Ton balığı konservesi sektörümüz bu yükselişin gölgesinde büyümeye gayret ediyor. Bu sayıda kapağımıza taşıdığımız ton balığı dosyamız ilginizi çekecek.

Ekim ayı, Dünya Gıda Günü’nün düzenlendiği bir ay aynı zamanda. Bu yılın Dünya Gıda Günü’ne FAO’nun yeni açlık raporu damga vurdu. Bir önceki raporunu 2009’da yayınlayan örgüt, son 2 yılda aç insan sayısında 57 milyon azalma olduğunu ama halen 870 milyon seviyesinde olan aç insan sayısının “kabul edilemez bir gerçek” olarak karşımızda durduğunu açıkladı. Rapordan önemli başlıkları ve ülkemizdeki resmi etkinlikleri üstlenen TÜGİS Başkanı Necdet Buzbaş’ın yorumlarını haberimize taşıdık.

Ve Rusya Dünya Ticaret Örgütü müzakerelerini sonuçlandırarak, örgütün 156. Üye Ülkesi oldu. Gıda ve içecek ihracatçılarımız için önemli bir gelişme. Ama dikkat etmemiz gereken hususlar da var. Sizler için geniş bir Rusya-DTÖ dosyası hazırladık.

Bu sayıda röportaj konuğumuz olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ile tarımı konuştuk. AB İlerleme Raporu, bitkisel yağ sanayicilerinin yıllık değerlendirme toplantısı, okul sütü ve gıda güvencesinin sağlanmasında özel sektörün önemine değinilen FAO-EBRD toplantısı diğer gündem konularımız arasında yer alıyor. Önümüzdeki sayıda AB gıda sektöründeki son gelişmeleri sizlere aktaracağız.

Mutlu Bayramlar!

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.