Gıda Hattı

Organik ürün üreticileri de, elektrik kesintilerinden muafiyet istedi

24 Ocak 2022, 11:36
Paylaş
Organik ürün üreticileri de, elektrik kesintilerinden muafiyet istedi

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER), gıda güvenliğinin maksimum seviyede sağlanabilmesi, tüketicilerin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için organik ürün üreticilerinin doğalgaz ve elektrik kısıtlamalarından muaf tutulması talebinde bulundu.

Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerinde (OSB) 72 saat süreyle elektrik kısıntısının yanı sıra doğalgazla ilgili uygulanacak olan sınırlandırmaya ilişkin Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER) de, yazılı bir açıklama yaptı.

“Gıda sektörü olumsuz etkilenecek”

ORGÜDER Başkanı Muharrem Doğan tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Öncelikle alınan bu kararın, ülkemizdeki sanayi üretiminin de en az 3 gün süreyle tamamen durması anlamına gelmektedir. Resmi kurumlarca alınan bu karar, ülkemizin doğalgaz ve elektrik sisteminin iyi yönetilmesi niyetiyle alınmasına rağmen; günlük hayatın en önemli unsurları arasında yer alan gıda sektörünü de ciddi manada olumsuz etkileyecektir.

Hammadde tedariki, gıda işleme, depolama, nakliye ve sunuş yöntemlerinin tarladan sofraya kadar kusursuz şekilde sunulması sektörümüzün en önemli önceliği arasında yer almaktadır. Bu süreçte uygulanması gereken üretim proseslerinin yanı sıra özellikle gıda sektörünün olmazsa olmazı soğuk hava depolarının hiç şüphe yok ki elektriğe ihtiyacı var.  Bu bağlamda, başlatılan enerji kısıtının, sanayimizi olumsuz etkilemesinden öte gıda güvenliği konusunda ciddi bir tehdit oluşturduğu aşikardır.

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği olarak talebimiz; bugüne kadar olduğu gibi bu süreçte de gıda güvenliğinin maksimum seviyede sağlanabilmesi, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için doğalgaz ve elektrik kısıtlamalarından muaf tutulmamız yönündedir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.