Gıda Hattı

'Organik Ürünleri Hem Pazarda Satacağız Hem İhraç Edeceğiz'

13 Ocak 2008, 22:44
Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğini alan bölge üreticisi organik tarım için kolları sıvadı. Uygulamaya konan proje kapsamında 32 köy ve beldede organik üzüm, zeytin, sebze ve meyve üretimi yapılacak. İlk sertifikalı organik ürünün 2 yıl sonra alınması planlanıyor. Bölge üreticisi, bu alanda dünya çapında marka olmayı hedefliyor.

İzmir'de, kimyasal gübre ve ilacın kullanılmadığı organik tarım alanında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle yatırım seferberliği başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) işbirliğiyle başlatılan Organik Tarım Projesi, üreticinin büyük ilgisini gördü. 500'e yakın üretici organik tarım sözleşmesine imza atarak projeye katıldı. Menderes, Torbalı ve Buca'da 32 köy ve beldede, 10 bin dönüm üzeri arazide organik üzüm, zeytin, sebze ve meyve üretimi başladı.

Paketleme tesisi planı

İlk organik sertifikalı ürünün 2 yıl sonra alınacağı bölgede, üreticiye ücretsiz destekler veren belediye, gübre tesisi, soğuk hava deposu ve paketleme tesisi de kurmayı planlıyor. Projenin nihai hedefiyse proje kapsamında üretim yapan bölgelerin organik tarımda markalaşması. Projeyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Tarım Danışmanı Azmi Akbaytürk, kentin içme suyu kaynaklarını temiz tutmak için hazırlanan projenin, Tahtalı Barajı havzasındaki köylerle başladığını ve her ay daha da genişleyerek 32 köye ulaştığını belirtti. Proje kapsamında üreticinin gönüllü olarak organik tarıma geçmesinin amaçlandığını kaydeden Akbaytürk, başlatılan programla sözleşme imzalayan üreticinin toprak ve yaprak analizleri, fidan, fide ve organik gübre gibi ihtiyaçlarının karşılandığını kaydetti. Ürününü pazara ulaştırılmasında da destek verildiğini ifade eden Akbaytürk, şu anda 2 yıllık geçiş aşamasında olduklarını kaydetti.

Çalışmaların başladığı Yeni Bulgurca ve Efemçukuru köylerinde üreticilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını belirten Akbaytürk, organik ürünlerin, diğerlerine göre daha iyi fiyatla satılmasının projeye talebi de artırdığını ifade etti. Akbaytürk, "Devletin ve uluslararası fonların sağladığı destekleri de kullanıp bir paketleme tesisi kurarak tüketiciye paketli ambalajlı ürün sunmayı hedefliyoruz" dedi.

'Daha çok kazanıyoruz'

Akbaytürk, özellikle metropolde yaşayan tüketicilerin organik ürüne büyük ilgi gösterdiğini, ancak bu ürünleri onlara ulaştırma konusunda sıkıntılar yaşandığına dikkati çekti. Organik üretimin büyük bölümünün sözleşmeli modelle ve ihracat için yapıldığını, sertifikaların ihracatçı firmalar tarafından organize edilmesi nedeniyle iç piyasaya sürekli mal verilemediğini kaydeden Akbaytürk, proje ile kendi sertifikasını alacak üreticinin ihracatın yanında iç piyasadaki taleplere de yanıt verebileceğini kaydetti. Akbaytürk, ürünlerin süpermarketlerin yanında İstanbul, Bursa ve Ankara'daki semt pazarlarında da satılacağını ifade etti. Organik üretime geçen üreticilerin ise özellikle pazar sıkıntısı olmamasından memnun olduğu gözleniyor. Organik üzüm, zeytin, sebze, kavun ve karpuz üretimi yapılan Yeni Bulgurca Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Rıfat Aygün, organik tarım sayesinde çiftçinin cebine daha fazla para girdiğini, ürünü satma sıkıntısının ortadan kalktığını söyledi.

Tarlasında zeytin ve sebze üretimi yapan Şaban Güdücü, ürünün daha lezzetli olması nedeniyle kolay satıldığını söylerken, üretici İbrahim Ünlübaş ise "Hem daha çok kazanıyoruz hem tüketiciye huzur içinde mal üretiyoruz. Zehirli gübre ve ilaç yok, tamamen doğal. İçimiz rahat, göğsümüzü gere gere üretim yapıyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.