Gıda Hattı

Organik Tarımda Hedef Ciro, 500 Milyon Dolar

7 Haziran 2007, 16:41
Paylaş

Türkiye'de organik tarım pazarının 130 milyon dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu belirten Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem, pazarın büyüklüğünü 5 yılda 500 milyon dolara çıkartmak istediklerini söyledi.

ETO'nun 1992'de Türkiye'de organik tarımın tanıtılması ve toplumun bilinçlendirilmesi ile yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlamak için kurulduğunu hatırlatan Ertem, bu süreçte tarımla ilgili kanun ve yönetmeliklerin yapımında rol oynadıklarını ve çiftçi eğitimi konusunda yol aldıklarını dile getirdi. Ertem, ancak Türkiye'de organik tarımın tanıtılmasında çok başarılı olamadıklarını dile getirdi. Ertem, bundan sonraki süreçte organik tarımın topluma tanıtılması için çalışacaklarını kaydeden Ertem, şunları söyledi:

"Bilinirliği yüzde 10'a çıkartacağız"

"Türkiye'de organik ürün bilinirliği yüzde 1'in altında. Biz çalışmalarımızla bu oranı yüzde 10'a çıkartmak istiyoruz. Tüketici bilinci arttığında tüketim de artacak. Satışlar arttıkça organik ürünlerin fiyatları da düşecek. Bilinirliği artırmak için lobi yapacağız. Organik tarımı saraydan çıkartmak gerekiyor. Sadece yüksek gelir grubundakiler değil, insan ve çevre sağlığına önem veren herkes organik ürünler tüketmeli."

Türkiye'deki organik ürün ticaret hacminin 130 milyon dolar olduğunu, bunu 5 yılda 500 milyon dolara çıkartmayı planladıklarını aktaran Ertem, "Türkiye'de üretimin yüzde 98'i ihraç ediliyor. Yurtdışındaki pazarlarımızı artırmak için öncelikle içeride doğru yapılanmayı gerçekleştirmek istiyoruz. ABD ve Japonya pazarlarını genişletmek istiyoruz. Ulusal ve uluslararası etkinliklerle ülkemizin bu alandaki imajını güçlendireceğiz. Ayrıca ürün çeşitlendirmesi yapmak ve katma değeri yüksek ürünlere yönelmek gerekiyor" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.