Gıda Hattı

Organik Tarımda 205 Ürüne Ulaşıldı

16 Ekim 2007, 17:51
Paylaş

Türkiye'de 1985'te 8 ürünle başlayan, şu an 205 ürüne ulaşılan organik tarım umut veriyor.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi, yaptığı açıklamada, Türkiye'de son 20 yılda organik tarımın büyük oranda gelişim gösterdiğini ifade etti. Kirişçi, 1985'te sadece ihracata yönelik talepler doğrultusunda 8 ürünle yapılan üretimin günümüzde 205 ürüne ulaştığını ifade ederek “Toplumu ve üretici kesimi organik üretime tam olarak hazırlayıp, üreticileri gerçek manada eğiterek, bu rakamı da katlamayı hedefliyoruz. Bu potansiyel ülkemizde fazlasıyla var” dedi.

Türkiye'nin, mevcut bazı imkânsızlıkları nedeniyle kısmen organik denilebilecek bir tarımı zaten gerçekleştirdiğini kaydeden Kirişçi, şöyle devam etti: “Organik tarım, üretimi kontrollü şekilde gerçekleştirilen ve kullanılan girdilerin organik yani doğal olduğu bir üretim şeklidir.

Bizim 'geçit bölgeler' dediğimiz bölgeler var. Bu bölgeler 'kapalı' alanlar. Buralarda üreticilerimiz kimyasal gübre ve zararlılarla mücadelede ilaç kullanmadıkları için kısmen doğal denilebilecek bir üretim zaten söz konusu. Bunun belli bir disiplin altına alınmasıyla yani üretimin her aşamasının kontrol ve kayıt altına alınmasıyla bu bölgelerin tamamı organik tarım merkezi haline getirilebilir. Böylece ürün çeşitliliği ve miktarı artırılabilir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.