Gıda Hattı

Organik Tarıma Milyonlarca Dolarlık 'Prens' Tanıtımı

8 Ocak 2008, 17:22
Paylaş

İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın kasım ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret kapsamında İzmir'de bir organik üretim çiftliğine de gitmesinin Türk organik ürünlerinin tanıtımına milyonlarca dolarlık katkı sağladığı belirtildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Prens Charles'ın ziyareti öncesi İngiltere Büyükelçiliği'nden organik üretimle ilgili bir program düzenlenmesi yönünde kendisine bir talep ulaştığını ifade etti. Bunun üzerine Prens Charles'ın programına uyum sağlayacak şekilde Kemalpaşa ilçesi Ören beldesindeki Ali Oğuzcan'a ait çiftlikte bir program hazırladıklarını söyleyen Prof. Dr. Altındişli, 27 Kasım 2007'de çiftliğe gelen Prens Charles'ın üretim alanlarını gezerek, Türk organik ürünleri hakkında bilgi aldığını anlattı.

Prof. Dr. Altındişli, Prens Charles'ın ülkesinde kendisine ait çiftliklerin tamamında organik üretim yaptırdığını ve kurduğu bir şirket aracılığıyla bu ürünleri halkına ulaştırdığını söyledi.Prof. Dr. Altındişli, Prens Charles'ın ziyaretiyle ilgili fotoğraf ve görüntülerin başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkede yayınlandığını kaydederek, "Böyle önemli bir ismin, Türk organik ürünlerini tadarken çekilen görüntülerinin yayınlanması organik üretimde iddialı şekilde büyüyen Türkiye'ye önemli bir tanıtım katkısı verdi. Milyonlarca dolar harcasak yapamayacağımız bir tanıtım gerçekleşti" diye konuştu.

'Organik' ihracattan 30 milyon dolar gelir

Dünyada organik üretime 1984-85 döneminde ilk başlayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, üretim sahası bakımından ilk 10'da bulunurken, diğer ülkelerin iddialı yatırımlarıyla 34. sıraya kadar geriledi. 2006 yılı verilerine göre Türkiye'de 14 bin çiftçi, 193 bin hektar alanda, 160 çeşitte, 458 bin ton organik ürün üretiyor.

Organik ürün ihracatından yılda yaklaşık 30 milyon dolar gelir elde ediliyor.

Dünyada organik üretimde Avustralya ve Arjantin ilk iki sırada yer alırken Çin, son 2 yılda yaptığı büyük yatırımla 3. sıraya yerleşti. ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Brezilya, Uruguay ve İngiltere'nin ilk 10'da yer aldığı sektörde, 120'den fazla ülkenin yaptığı yıllık üretim yılda ortalama yüzde 20 artıyor. Türkiye'de de üretimin son 4 yılda yüzde 100'ün üzerinde arttığı, potansiyelin değerlendirmesi halinde dünya pazarından yüzde 10 pay alınabileceği kaydediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.