AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Organik nedir? Organik ne demek, kelime anlamı nedir?

Organik nedir? Organik ne demek, kelime anlamı nedir?
15 Temmuz 2021, 16:49

Organik nedir? Organik kelimesi özellikle sağlık alanında hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kelime. Peki organik ne demek, kelime anlamı nedir? İşte organik kelimesi ile ilgili detaylar...

Organik nedir? Organik ne demek?

Organik kelimesi daha çok sebze meyve gibi kimyevi gübre, hormon ve kimyasal madde kullanmadan üretilen ürünler için kullanılan bir tabir. Bu tür kimyasal madde veya gübreler kullanılmadan üretilen tüm ürünlere organik ürün denir.

Ekolojik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Organik, bilimsel ve hukuki bir kavramdır.

Organik ürün adı altında ürün satışı yapmak isteyenler, organik sertifikası almak zorundadır . Organik sertifikası olmayan işletmeler veya satıcılar, 'organik' kelimesini kullanarak satış yapamaz.

Organik Sertifikası olan ürünlerde sadece T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı organik logosu kullanılabilir ve bu ürünler 'Organik' ürün olarak isimlendirilir. Bu kriterlerin tamamı dışında kalan hiçbir ürüne ‘Organik’ kelimesini kullanmak yasal değildir.  

Organik ürün belgesi (organik sertifikası) nasıl alınır?

Organik ürün belgesi almak isteyenler uluslararası standartları tam olarak karşılamak zorundadır. Söz konusu belgenin alınabilmesi için doğa ile adapte olmuş üretim yöntemleri kullanılmak zorundadır. Organik üretim, yerel kaynak ve çiftliklerin faaliyetine dayanan bir üretim sistemine dayalıdır. Sistem içerisinde nihai ürün yerine tüm üretim süreçleri kontrol edilmektedir. Bakanlıkça yetkilendirilen sertifika kuruluşları bu tür denetim, kontrol, değerlendirme ve sertifika işlemlerini yürütmektedir.

Organik ürün belgesi alınabilmesi için bahçe ve tarlalarda hiçbir şekilde zararlı bileşen kullanılmamalıdır. Doğal olmayan ilaç ve gübrelerin kullanılması kesinlikle yasaktır. Hormon içeren kimyasalların kullanımı da yasaktır. Sertifika sürecinin hemen başında karşılıklı yapılan organik ürün belgesi sözleşmesi ile ilgili firma bu standartların uygulanmasını güvence altına almaktadır. Belirtilen standartlara uyan, bu şekilde üretim yapan ve çevreye karşı her zaman saygılı olan firmaların ürünleri için organik ürün belgesi verilir. Belge bakanlık tarafından yetkilendirilen ve uluslararası tarafsız inceleme kuruluşları tarafından verilecektir.

Ekolojik denge dünyanın geleceği için çok önemli bir konudur. İnsanların doğayı çok fazla kirletiyor olması küresel ısınma ve ekolojik denge bozukluğu gibi pek çok çevre sorununu ortaya çıkarmıştır. Küresel ısınma ile dünyada deniz sularının ısınmaya başlaması, buzulların erimesi ve çeşitli doğa olaylarının şiddetli bir şekilde yaşanıyor olması organik ürün konusunda tüm dünyayı daha duyarlı olmaya zorunlu hale getirmiştir. İnsanlığın ve dünyanın geleceği için organik ürün üretimi olmazsa olmaz bir gereksinimdir diyebiliriz. Bu nedenle çeşitli düzenleme, standart, yasa ve kanunlar çıkartılmıştır. Türkiye’de de söz konusu uygulamalar mevcuttur. Daha temiz bir dünya ve daha sağlıklı bir yaşam için organik ürün üretiminin her geçen gün daha da yaygın bir hale geleceği düşünülebilir.

Organik ürün belgesi nedir?

Organik ürün belgesi nedir diye merak edenler olabilir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi üretiminde hiçbir kimyasal içeriğe yer vermeyen ve tüm üretim süreçleri kontrole açık olan ürünler için verilen bir belgedir. Kontrol ve sertifikasyon süreçleri oldukça kapsamlıdır. Organik tarım yasası ve uluslararası standartlar çerçevesinde incelemeler yapılmaktadır. Yetkilendirme esaslarına uygun bir şekilde yapılan inceleme, değerlendirme ve onay süreçleri sonunda karşı firmanın ürünü için organik ürün belgesi verilmiş olacaktır.

Organik tarımın faydaları nelerdir?

Günümüzde ülkemiz toprakları son derece verimli olsa bile organik tarım gerekliliklerini tam olarak yerine getiren üretici sayısı ne yazık ki çok az bir miktardadır. Geleneksel tarım yöntemlerini daha sık kullanan üreticiler, hızlı ve bol ürün elde etmek için kimyasal ilaçlar ile ürünlere sürekli olarak takviye uygulamaktadır. Bunun yanı sıra organik üretimde kimyasal ilaç kullanımı kesinlikle yasaktır. Tüm işlemler doğa ile eş değer olarak gerçekleştiği için üretim çok fazla olmasa da çevreye saygı için bu yöntemin kullanılmasının yaygınlaşması gerekmektedir.

Organik tarımın daha pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalara yakından bakmak gerekirse; 

  • Bizden sonra gelecek olan nesilleri korumak

Gelecek nesillerin daha sağlıklı olabilmesi için gıdaların doğru seçilmesi gereklidir. Sağlıklı besin sunmak bir sorumluluktur.

  • Toprak kayıplarını önlemek

Kimyasal gübre kullanımı toprağın yapısını bozar.

  • Suyun kalitesini korumak

Kimyasal ilaçlar, yeraltı ve yer üstü su kaynaklarına bulaşır.

  • Enerjiden tasarruf etmek

Modern tarım yöntemlerinde çok fazla yakıt tüketilmektedir. Bu tutar, sanayide kullanılan yakıt miktarını geçebilir.

  • Kimyasal ilaç kalıntısı bırakmamak

Zirai ilaçlar, kanser başta olmak üzere pek çok farklı hastalığa sebebiyet verebiliyor.

  • Tarımsal üretimde yer alan çalışanları korumak

Üretimde kullanılan kontrolsüz kimyasal gübreler, çalışanların sağlık durumunu ciddi anlamda olumsuz olarak etkilemektedir. Çalışanların kansere yakalanma ihtimali çok yüksek.

Organik ürün nedir?

Organik ( yada ekolojik ) ürün, tohumdan hasata, hasattan son kullanıcıya ulaşıncaya kadar geçen  tüm aşamalarda, insana ve çevreye zarar veren kimyasal girdi veya katkı maddeleri kullanılmadan üretilen üründür. Organik ürünün üretim süreci, organik üretim yapan üreticiler, üreticileri denetleyen uluslararası bağımsız kurumlar , bu kurumları yetkilendiren devlet aygıtları  tarafından denetlediğinde,  karşımıza "sertifikalı organik" ürünler çıkar. "Sertifikalı organik üretim", kanun ve yönetmeliklerde tanımlı şartlarla uyumlu biçimde, tüm üretim süreçinin izlendiği, sertifika kriterlerini belirleyen temel verilerin kayıt altına tutulduğu, doğa ve insan dostu bir üretim modelidir.

Hangi ürünler organik değildir?

"Organik” sözcüğü aynı zamanda, "ekolojik” ve "biyolojik”kelimeleri ile eş anlamda kullanılır .  Sertifikalı organik ürün, çevre dostu üretim ve sağlıklı yaşam kavramlarıyla uyumludur. Öte yandan, sağlıklı  olduğuna yönelik çağrışım yaratması için, "doğal”, "naturel”,  "hormonsuz”, "GDO'suz", "yöresel”, "saf”, "köy ürünü”, olarak tanımlanan ürünlerin,  çevreye veya insana zarar vermediğinin , garantisi mevcut değildir. Örneğin, "GDO'suz" sadece söz konusu ürünün genetik değişikliğe uğratılmadığını ifade eder. Üretim sürecinde çevreye  ve insan yaşamına zarar veren uygulamaların, mesela yoğun biçimde zirai ilaç kullanılmadığının teminatını vermez.

Organik ürünün, konvansiyonel ürüne üstünlükleri nelerdir?

Karşılaştırma yapılırken en önemli kriter, aynı türün aynı şartlarda yetiştirilmesi , aynı zamanda hasat edilmesi ve  analizesunulmasıdır.Bu koşullarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki ,organik ürünler fosfor, demir, çinko gibi mineraller, besin lifleri, antioksidanlar,  vitaminlar açısından zenginolmanın ötesinde, insanave çevreye zarar verebilecek kimyasallar içermez.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.