Gıda Hattı

Organik Havuç Suyu Üretim Tesisine Yatırımcı Aranıyor

22 Şubat 2008, 17:37
Paylaş

Ege Üniversitesi'ndeki KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi'nin üniversite öğrencilerini girişimci yapmak amacıyla hazırladığı Genç Girişimciliği Geliştirme Programı'ndan mezun olan gençler, ürettikleri iş fikirlerini gerçekleştirmek için yatırımcı arıyor. Organik havuç suyu üretim tesisi projesi ile programdan birincilikle mezun olan Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Fatma Asena Yazar, Türkiye'de organik havuç suyu üretilmediğini belirterek projesinin gerçekleşmesi halinde havucun katma değer üreten bir ürün haline gelebileceğini söyledi.

Havuca değer katacak

Havucun genellikle Orta Anadolu'da yetiştiğini kaydeden Yazar, "Türkiye'de havuç üretimi açısından sıkıntı yok. Ancak ürün yeterince iyi değerlendirilmiyor. Çok düşük fiyata satılıyor. Üretici de fazla para kazanmıyor. Şu an organik havuç üreten çiftçiler, bunun kilogramını 5 YTL'ye satabiliyor. Organik havuç suyu üretirsek bu rakam daha da artabilir. Havuç suyu üreten küçük tesisler olmakla beraber, organik üretim yapan yok" diye konuştu. Hazırladığı proje kapsamında 5 bin ton üretim yapacak tesis tasarladığını, havuç suyunun paketlenip hem iç pazara ve hem de yurtdışına satılabileceğini ifade eden Yazar, "Projenin risk analizlerinin tamamını yaptık. Yatırımın maliyeti 300 bin YTL civarında. Sağlığa önem veren Norveçliler ve alım gücü yüksek Almanlar hedeflenebilir" dedi.

Keşkek dövme makinesi

Ege Bölgesi'nin geleneksel yemeklerinden biri olan keşkeğin insan gücü yerine makine ile elde edilmesine yönelik bir makine tasarlayarak birinci olan Celal Bayar Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Tuğçe İldiz, "Makinenin prototipini ürettik. Zahmetli bir iş olan keşkek yemeğini ürettiğimiz makine ile lezzetli şekilde elde etmeyi başardık. Fast-food kültürü yerine ülkemizin geleneksel bir yemeğini, seri şekilde üretebileceğiz. Şimdiden çeşitli bölgelerden talepler alıyoruz" dedi. Makinenin 20 kg'lik kapasiteye sahip olduğunu ve bir mutfak robotu gibi çalıştığını dile getiren İldiz, saatlerce süren keşkek işini 45 dakikaya indirmeyi başardıklarını kaydetti.

Girişimciye 44 bin YTL

KOSGEB Ege Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi Müdürü Mustafa Çanakçı, katma değeri yüksek yeni ürün üretmek veya üretim teknolojilerini geliştirmek isteyen KOBİ'ler ve girişimcilerin hizmetinde olduklarını söyledi. Çanakçı, "Programdan mezun olan gençlere 4 bin YTL'si hibe, 40 bin YTL'si faizsiz ve 4 yılda ödenmek üzere 44 bin YTL başlangıç sermayesi veriyoruz" dedi. Çanakçı, programdan geçen eğitim döneminde 26 öğrencinin başarıyla mezun olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.