AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Organik beslenme nedir? Organik beslenme faydaları nelerdir?

Organik beslenme nedir? Organik beslenme faydaları nelerdir?
15 Temmuz 2021, 14:58

Organik beslenme nedir ve insan sağlığı için çok önemli bir beslenme çeşididir. Peki Organik beslenme faydaları nelerdir?

Organik beslenme nedir?

Beslenme ve beslenme anlayışları geliştikçe ortaya farklı beslenme tarzları çıkmaktadır. Organik beslenme de bu beslenme tarzlarından biridir. Tamamen organik gıdalar ve organik ürünlerin oluşturduğu bu beslenme tarzı son zamanlarda oldukça popülerdir.

Organik besinlerin nasıl yetiştirildiği, saklandığı, depolandığı ve tüketiciye ulaştırıldığı çok önemlidir. Bir besinin organik olabilmesi için yapay gübrelerden, böcek ilaçlarından, pestisit gibi tarım ilaçlarından, yabani ot ve mantar öldürücülerden, Hormonlardan, antibiyotiklerden, koruyucu ve renklendiricilerden hiçbirini içermemesi veya belirtilen sınırlarda içermesi gerekir.

Organik beslenme faydaları nelerdir?

Özellikle üretim aşamasında kimyasal maddelerden, kimyasal ilaçlardan uzak bir şekilde üretilen ürünleri tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemli bir konu. Peki organik beslenmenin insan sağlığına faydaları nelerdir?

  • Büyük ölçüde yerlidir
  • Organik besinler kilo kontrolü yapmanızı sağlar
  • Organik besinler daha tazedir
  • Organik gıdalar doğa dostudur
  • Organik gıdaların besin değerleri daha yüksektir
  • Organik besinler daha lezzetlidir
  • Organik besinler özellikle çocuklar için oldukça faydalıdır
  • Organik besinler zararlı tarım ilacı barındırmazlar
  • Daha güvenlidir

Organik beslenme nasıl olur?

Organik beslenme sadece organik besinler almak ile mümkün olmaz. Aynı zamanda pişirirken ve tüketirken kullanılan malzemelerin de organik olması gerekir. Organik besin için organik tarım yapılması çok önemlidir.

Organik hayvan ürünlerinin de sanayi tipi GDO’lu yemlerle değil doğal alanlarında, organik tarım arazilerinde beslenmeleri gerekmektedir. Satın alınan etten yemeğe eklenen baharata kadar organik ürünler satın almak ve bunu alışkanlık haline getirmek ile beraber organikbeslenme sağlanmış olur. Yemeklerin yapıldığı ürünlerin sağlık dostu olması ve alüminyum gibi metal geçişlerini önlemesi gerekir.

Organik beslenmezsek ne olur?

Vücudumuz besileri genetik kodları ile işler ve faydalı besinlere dönüştürür. Kimyasalların ise esasında beslenme sistematiği içerisinde hiç yeri yoktur. Endüstri devriminden sonra, paketli gıdaların hayatımıza girişi, buna ciddi anlamda zarar vermiş ve daha önce görmediğimiz sağlık sorunları görülmeye başlanmıştır. Kanser bu sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organik olmayan ürünlerin ilaçlanması ve yetiştirilirken besin kaynağı olarak doğal olmayan gübrelerin kullanılması, vücudumuza kimyasalların girmesine neden olur. Üstelik bu kimyasalların ciddi bir kısmı oldukça ağır kimyasallardır.

Kısa vadede hormon ve zirai mücadele ilaçları ile diğer kontamine olan materyalin bir zararı yok gibi görünse de, artık tüm tıp dünyası yaşadığımız sağlık sorunlarının büyük bir kısmının besin kaynaklı olduğu konusunda mutabıktır.

Vücudumuzdaki hormonal anomalilerden, genetik bozukluklara hatta daha kısa vadede kimyasal zehirlenmelere kadar birçok sorun, organik beslenmemenin sonucu olarak kabul edilir. En basit itibarla, organik olmayan yiyeceklerin besin değerlerinin son derece düşük olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.