Gıda Hattı

Ordulu fındık üreticilerinin topladığı 3 bin 318 imzalı dilekçe Başbakanlığa iletildi

13 Ağustos 2006, 16:47
Paylaş
Ordu fındık üreticileri, topladıkları 3 bin 318 imza ile birlikte, sorunlarını dile getirdikleri dilekçelerini Başbakanlığa sundu. Fındık üreticisi Gül Ersan, fındığın 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirterek, daha önce kaldırılan desteğin yeniden verilmesini talep ettiklerini açıkladı.

Ordu'nun Perşembe ilçesinde fındık üreticilerinin topladığı 3 bin 318 imzalı talepler dilekçesi Başbakanlığa sunuldu. Dilekçede imzası bulunan grubun sözcüsü fındık üreticisi Gül Ersan, gazetecilere yaptığı açıklamada, fındığın kendileri için büyük bir sorun haline geldiğini kaydetti. Bu nedenle öncelikle Perşembe ilçesinin Düz mahallesindeki 20 ailenin kendi arasında Başbakanlığa, Ordu milletvekillerine ve Fiskobirlik'e mektup gönderme kararı aldığını aktaran Ersan, "Çünkü içinde bulunduğumuz durumdan hepsi sorumlu" dedi.

Zamanla Düz mahallesinde başlatılan imza kampanyasının bütün ilçeye yayıldığını dile getiren Ersan, sonuç itibariyle bölgeden 3 bin 318 imza topladıklarını açıkladı. Ersan, imzalarla birlikte isteklerini belirttikleri dilekçeyi Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin'e sunacaklarını söyledi.

Fındığın Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve yaklaşık 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Ersan taleplerini, üreticilere daha önce kaldırılan desteğin yeniden verilmesi ve fındığın nerelerde üretileceğini belirleyen 2844 Sayılı Yasanın uygulanır olması olarak açıkladı.

Ersan, fındığın farklı boyutlarıyla sürekli gündeme geldiğini ama işin özünün gözden kaçabildiğini aktardı. Basın yansıyan maliyet analizlerini de doğru olmadığını söyleyen Ersan, "Fındığın maliyet fiyatı geçenlerde gazetelerde 2.5 lira olarak açıklandı. Ben fındık üreticisiyim ve her yıl maliyet hesabı yapıyorum. Geçen yıl kilogramını 3 liraya mal ettik. Ordu'da sanayinin sınırlı, halk tarım ve balıkçılık ile geçimini sağlıyor. İş gücüne hayiz insanlar yok. Birilerini kiralıyoruz ve çalıştırıyoruz. Bu durum da maliyetleri artırıyor" şeklinde konuştu.

Ersan'ın avukatı Zekai Sana ise, "Asıl fındık konusu gündeme gelmiyor. Ülkede şova yönelik eylemler kamuoyuna mal oluyor ama işin özü gözden kaçıyor. Bu sefer Perşembe üreticileri anlamlı bir eylemle, taleplerini içeren kısa bir dilekçeyle geldiler. Fındık 8 milyon insanı ilgilendiriyor ama 8 tüccarın elinde. Artık bu konuya bir çözüm getirilmesi gerekiyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.