AramaArama
Gıda Hattı

Ordulu Başkanlar, fındık fiyatı için Başkent’e çıkarma yapacak!

22 Haziran 2021, 13:42
Paylaş
Ordulu Başkanlar, fındık fiyatı için Başkent’e çıkarma yapacak!

2021 yılında fındığın kg maliyetinin 22,80 lira olduğunu belirten TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının 30 TL olması için hasat öncesi Ankara’da temaslarda bulunacaklarını bildirdi.

Türkiye’nin üretiminde ve ihracatında dünyada söz sahibi olduğu ürünlerden fındığın, bu sezon bir kilogram maliyeti 22,80 lira olarak hesaplanırken, üreticiler kilogram fiyatının 30 lira olarak açıklanmasını bekliyor.

Karadeniz’in önemli fındık üretim merkezlerinden Ordu’daki 18 ziraat odası başkanı, fındık hasadı öncesinde üreticilerin taleplerini iletmek ve beklenen fiyatın açıklanması için Ankara’da görüşmeler yapacak.

Başkanlar, fındık fiyatı için Başkent’e çıkarma yapacak

Altınordu Ziraat Odası'nda açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yapılan maliyet çalışmalarına göre bir kilogram fındığı 22,80 liraya denk geldiğini belirterek, “2021 yılı hasat dönemi yaklaşırken, ziraat odaları olarak ciddi şekilde çalışmalara başladık. Özellikle 2021 yılının maliyet çalışmalarını yaptık. Bu çalışmalara göre taban fiyatın oluşması gerekmektedir. 2021 yılının maliyet çalışmasının sonucu 22,80 lira olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giderek dosyalarımızı sunacağız ve taleplerimizi yapacağız. Üreticilerimizin taleplerini hükümetimize, siyasilerimize, muhalefet partilerine ve TZOB Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’a, TMO’ya ve Tarım Komisyonu Başkanı’na sunacağız” dedi.

“Fındık fiyatı 30 lira civarında olmalı”

Hasattan önce fiyatların ve alım kararlarının açıklanmasının önemine işaret eden Soydan, “22,80 lira olan maliyetin üzerinde yüzde 30’luk bir refah payı verilerek, ayrıca geçen sene 22 lira levant kalite, 22 buçuk lira Giresun kalite olan fındığı en azından bu yıl da yansıtılarak, taban fiyatının oluşturulmasını istiyoruz. Bu unsurlar karşısında taban fiyatın oluşması gereken rakam, 30 lira civarındadır. Üreticimiz de bunu talep etmektedir. Talepleri başta hükümetimiz olmak üzere tüm yetkililere ileteceğiz. İnşallah sonrasında üreticilerimizi sevindirecek haberimizin açıklanmasını bekliyoruz. Fındıkta bir istikrarın olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.