Gıda Hattı

Ordu'da Sahil Kesiminde 'Yarından' İtibaren Fındık Toplanabilecek

3 Ağustos 2007, 15:04
Paylaş

Ordu'da, sahil kesimi için 8 Ağustos olarak belirlenen resmi fındık toplanma tarihinin sıcaklar nedeniyle öne alındığı ve yarından itibaren fındığın toplanabileceği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Dış Ticaret Müsteşarlığı Doğu Karadeniz Bölge Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, Ordu Ticaret Borsası, Ordu Ziraat Odası ve Fiskobirlik temsilcilerinden oluşan komisyonun yaptığı toplantı sonucunda belirlenen fındık toplama tarihi erkene alındı.

Daha önce sahil kesiminde 8 Ağustos olarak belirlenen fındık toplama tarihi sıcaklar nedeni ile öne alındı. Buna göre sahil kesiminde fındık toplanmasına yarından itibaren başlanacak. Bu arada daha önce alınan orta kesimlerde 13 Ağustos, yüksek kesimlerde ise 18 Ağustos'tan itibaren fındık toplanabileceği kararı ise geçerli olacak.

Yetkililer, komisyonun sıcaklık değerlerinin mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu bahçelerde yaptığı incelemelerde sahil kesiminin büyük bölümünde fındık meyvelerinin erken olgunlaştığını tespit ettiğini ve fındık üreticilerinden de gelen talepleri dikkate alarak tarihi erkene aldığını söylediler.

Belirtilen tarihlerden önce fındık toplamaya başlayan üreticiler hakkında yasal işlem uygulanacağını da kaydedildi.

Belirtilen tarihlerden 3 gün sonra ise fındıklar satış için piyasaya indirilebilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.